10 Ağustos
#12419942

Yapı Kredi Bankası 'nın Yaşattığı Sıkıntı

Bir üniversite öğrencisi olarak aşırı sınırlı ve kızgınım. Sevgili Yapı Kredi Bankası gerekli şeylerde bir sürü aksaklık yaşatırken, Papara uygulamasına güvenip oradan para çekmeye çalıştım. Parasız kaldığım anda bankada sorun olduğu söyleniyor. Papara müşteri hizmetlerini yaklaşık 1.5 saat boyunca arayıp ulaşamadım. Bunun yanı sıra Yapı Kredi Bankası'nda çekim sorunu olduğu söylendi. Madem öyle iki gün kredi kartı borcu gecikince arayan Yapı Kredi neden böyle sorunları yaratıyor?


Sisteminizi en başından düzeltmeniz gerekli. Kaldı ki Papara uygulamasını hafta sonu da kullanalım diye indiriyoruz ve uygulamanın hizmetleri kötü durumda. Sayenizde bütün paramı çekip CepBank yaptım. 15 TL kesti o 15 lira bile bir öğrenci için çok önemli. Bu saçmalıklara son verip bir an önce sisteminizi yapılandırın.

Alp Alp 199 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Yapı Kredi Bankası Temsilcisi3 g

    Değerli müşterimiz, Paylaşmış olduğunuz konuya yönelik incelemeler tamamlanmıştır. Kayıtlı telefon numaranızdan tarafınıza ulaşılamamış olup e-mail adresinizden bilgilendirme yapılmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

  • Yapı Kredi Bankası Temsilcisi10 Ağustos

    Değerli müşterimiz, Ürün ve hizmetlerimizle ilgili şikayet, talep ve önerilerinizi değerlendirmek, size en kısa sürede yanıt vermek için tüm çözüm kanallarımızla yanınızdayız. Mesajınız bizlere ulaştı.Detaylı inceleme sonucunda sizinle iletişime geçerek bilgilendirme yapacağız. İşlemleriniz hakkında www.yapikredi.com.tr ‘de yer alan “Sizin İçin Buradayız” sayfamızdan 7/24 bizlere ulaşabilir ve destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları