Yapı Kredi Bankası Müşteri Bilgisi Dışında Kredi Kartı Ücreti Kesilmesi

Evren Evren15 Ağustos 16:39

Kendim yaklaşık 7 yıldır, ailem ise 20 üstü senedir Yapı Kredi müşterisi. Ortalama aylık kredi kartı ödemem yalnızca benim 10 bin tl üzerinde. Başka bankalarla çalışıyor olmama ve o bankaların kredi kartlarını ücretsiz olarak kullanabilme ihtimalim olmasına rağmen, firma ve müşteriye verilen değere istinaden ısrarla Yapı Kredi Bankası kredi kartı kullanmayı hem kendi çekirdek ailem ve de geniş ailem için sağladım. Ancak müşteriye verilen güven ve hizmette ne kadar yanıldığımı anladım. Başımdan geçeni aktarıyorum:

Müşteri hizmetleri beni aradı ve 6 ay kredi kartını aktif kullanmam halinde 2021 yılı için kart ücreti ödeme ücreti almayacaklarını söyledi. Ben kredi kartı ücreti zaten ödemediğimi düşünüyordum ancak sorgulama sonucunda aslında son 4 yılda kredi kartımdan ücret kesintisi yapılduığını fark ettim. Öyle ki 2020 senesi için 400 TL kesilmiş. Ve dedim ki 6 ay önceden 2021 yılında gerçekleşecek ödemeyi 10 saniyede iptal ediyorsanız (müşteri memnuniyeti doğrultusunda), benden neden son 4 yıldır para kestiklerini, aylık 10 bin tl üzeri kredi kartı ödemesi yapmama rağmen bu memnuniyeti neden öncesinde göstermediklerini, hesabımdan bilgim dışında para tahsil edildiğini sordum. Bunun telafisini istedim. Aldığım cevap şu: 90 günü geçtiği için önceki ödenen kart ücretlerini ödeyemiyoruz (! ) Şuna bakar mısınız? Yıllardır öde öde öde, tüm ailede kullan, senin kredi kartından kesinti yapılsın, ileriye dönük iptali müşteri memnuniyeti adı altında iptal edilsin öncekiler için "e efendim 90 günü geçti" densin. Var mı böyle bir saçmalık? 6 ay önceden oluyor da 90 gün sonrasında mı olmuyor. Bankasının resmen politikası şu : Ben kesinti yapayım, müşteri uyanırsa söyler, hayıflana hayıflana iptal ederiz; müşteri uyanmazsa oh ne ala, keselim parayı o da farkında olmuyor zaten. Maalesef körmüşüm. Hem kendi hesabımı hem de ailemin kullandığı hesapları iptal ettireceğim. Sizi bilip kredi kartınızı kullanan da kabahat. Yazıklar olsun Yapı Kredi Bankası. İçinde puanlarım varmış, onları kullanıp kredi kartımı iptal ettireceğim, bir daha da asla sizi tercih etmeyeceğiz.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Yapı Kredi Bankası Logo Yapı Kredi Bankası 18 Ağustos 17:38

Değerli müşterimiz, Paylaşmış olduğunuz konuya yönelik incelemeler tamamlanmıştır. Kayıtlı e-mail adresinizden bilgilendirme yapılmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

Yapı Kredi Bankası Logo Yapı Kredi Bankası 15 Ağustos 16:39

Değerli müşterimiz, Ürün ve hizmetlerimizle ilgili şikayet, talep ve önerilerinizi değerlendirmek, size en kısa sürede yanıt vermek için tüm çözüm kanallarımızla yanınızdayız. Mesajınız bizlere ulaştı.Detaylı inceleme sonucunda sizinle iletişime geçerek bilgilendirme yapacağız. İşlemleriniz hakkında www.yapikredi.com.tr ‘de yer alan “Sizin İçin Buradayız” sayfamızdan 7/24 bizlere ulaşabilir ve destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler