12 Temmuz
#12255263

Yapı Kredi Bankası Mobil Uygulaması İşlem Yetkisi Sorunu

Yapı Kredi Bankası mobil uygulamasına girdiğimde bu işlemi yapmaya yetkiniz yoktur, lütfen şubeyle görüşün gibi bir uyarı alıyorum. Bu durum hakkında bir bilgi alamıyorum.


Mobil uygulamadan neden giriş yapamıyorum bilgi verilmiyor. Şifremi doğru girmeme rağmen şifremi de yenileyemiyorum. Konu ile alakalı durumun düzeltilmesini rica ediyorum.

Nane Nane 286 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Yapı Kredi Bankası Temsilcisi17 Temmuz

    Değerli müşterimiz, Paylaşmış olduğunuz konuya yönelik incelemeler tamamlanmış ve size kayıtlı telefonunuzdan bilgilendirme yapılmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

  • Yapı Kredi Bankası Temsilcisi13 Temmuz

    Değerli müşterimiz, Paylaşmış olduğunuz konu hakkında inceleme sürecimiz devam etmektedir. Süreç tamamlandığında detaylı bilgilendirme için sizlerle iletişime geçeceğiz. Saygılarımızla, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

  • Yapı Kredi Bankası Temsilcisi12 Temmuz

    Değerli müşterimiz, Ürün ve hizmetlerimizle ilgili şikayet, talep ve önerilerinizi değerlendirmek, size en kısa sürede yanıt vermek için tüm çözüm kanallarımızla yanınızdayız. Mesajınız bizlere ulaştı.Detaylı inceleme sonucunda sizinle iletişime geçerek bilgilendirme yapacağız. İşlemleriniz hakkında www.yapikredi.com.tr ‘de yer alan “Sizin İçin Buradayız” sayfamızdan 7/24 bizlere ulaşabilir ve destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları