Yapı Kredi Bankası Maaş Müşterisiyim Muafiyet Anlaşmasına Rağmen Kart Aidatı Alındı

Hüseyin Hüseyin3 hafta önce

Sözleşmede ki şartlara uyulmaksızın müşterisini mağdur edip sorgusuz sualsiz kesinti yapan ve müşteri hizmetlerini aradığımızda 7 ceddimi tarayarak güvenlik doğrulamasından geçiren tüm bilgilerim karışında ki ekranda olan müşteri temsilcisi; sözleşmeye ulaşamıyormuş. Vay efendim neymiş şubeniz ile görüşmeniz gerekmektedir. Şube ile görüşüyorum biz size inceleyip geri dönüş yapalım diyorlar. 1 haftadır ne dönen var ne de soran. (@Ümraniye Çarşı şubesi)

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Yapı Kredi Bankası Logo Yapı Kredi Bankası 2 hafta önce

Değerli müşterimiz, Paylaşmış olduğunuz konuya yönelik incelemeler tamamlanmış ve size kayıtlı telefonunuzdan bilgilendirme yapılmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

Yapı Kredi Bankası Logo Yapı Kredi Bankası 3 hafta önce

Değerli müşterimiz, Ürün ve hizmetlerimizle ilgili şikayet, talep ve önerilerinizi değerlendirmek, size en kısa sürede yanıt vermek için tüm çözüm kanallarımızla yanınızdayız. Mesajınız bizlere ulaştı.Detaylı inceleme sonucunda sizinle iletişime geçerek bilgilendirme yapacağız. İşlemleriniz hakkında www.yapikredi.com.tr ‘de yer alan “Sizin İçin Buradayız” sayfamızdan 7/24 bizlere ulaşabilir ve destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler