09 Ekim
#12757108

Yapı Kredi Bankası Kredi Kartıma Yıllık Üyelik Ücreti Yansıdı

Ben M******K*****
Yapı Kredi Bankası Yıllık Üyelik Ücreti Kesti! Aktif olarak kullandığım ve ödemesini düzenli olarak
yaptığım Yapı Kredi kredi kartıma bankanız dalga geçer gibi yıllık üyelik ücreti adı altına 125 TL yansıtmış. İptal edilmez ise kredi kartımı iptal ettireceğim ve sizden hiçbir şekilde hizmet almayacağım ve tanıdıklarıma da sizi tavsiye etmeyeceğim. Yıllık üyelik aidat ücretimin yüzde 75'ini iptal edip yüzde 25'ini tahsil ettiniz. Tahsil edilen tutara karşılık gelen 33 Türk Lirasının iade edilmesi talep ediyorum.


4822 sayılı kanun ile değişik 4077 sayılı tüketicinin
korunması hakkında kanunun sözleşmedeki haksız şartlar başlıklı 6. Maddesi gereğince bankanızın almakta olduğu üyelik ücreti herhangi bir hizmet karşılığı olmadığından, söz konusu sözleşme şartı önceden hazırlanmış özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle içeriğine etki edilmeyip müzakere edilemediğinden haksız şarttır. 13. Hukuk dairesince verilen 2011/4736 esas
2011/11579 sayılı son karara göre söz konusu yıllık kart ücreti aidatının bk.


125. Madde ve HGK 2010/1-93-88 sayılı karar uyarınca geriye dönük kesilen kart aidatlarının da iadesinin olacağına dair de kesin hükmü bulunmaktadır. Kesilen 125 TL üyelik ücretinin iptal edilmesini ve ekstra bir yükümlülük altında bırakılmayı istemiyorum. Konu ile ilgili ivedi şekilde tarafıma dönüş
yapılmasını, aksi halde Bankalar Birliği ve Tüketici Hakem Heyeti'ne de başvuruda bulunacağımı bildiriyorum.

Muhammed Muhammed 758 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Yapı Kredi Bankası Temsilcisi10 Ekim

    Değerli müşterimiz, Paylaşmış olduğunuz konuya yönelik incelemeler tamamlanmıştır. Kayıtlı telefon numaranızdan tarafınıza ulaşılamamış olup e-mail adresinizden bilgilendirme yapılmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

  • Yapı Kredi Bankası Temsilcisi10 Ekim

    Değerli müşterimiz, Paylaşmış olduğunuz konu hakkında inceleme sürecimiz devam etmektedir. Süreç tamamlandığında detaylı bilgilendirme için sizlerle iletişime geçeceğiz. Saygılarımızla, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

  • Yapı Kredi Bankası Temsilcisi09 Ekim

    Değerli müşterimiz, Ürün ve hizmetlerimizle ilgili şikayet, talep ve önerilerinizi değerlendirmek, size en kısa sürede yanıt vermek için tüm çözüm kanallarımızla yanınızdayız. Mesajınız bizlere ulaştı.Detaylı inceleme sonucunda sizinle iletişime geçerek bilgilendirme yapacağız. İşlemleriniz hakkında www.yapikredi.com.tr ‘de yer alan “Sizin İçin Buradayız” sayfamızdan 7/24 bizlere ulaşabilir ve destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları