15 Mart
Yorum Yap
#11719170

Yapı Kredi Bankası Kart Teslimat Sorunu!

Yapı Kredi ve kredi kartı. Tam bir kabusa dönüşüyor. Hala Kuryenet'le çalışmanızı anlayamıyorum. 1 hafta önce 5 adet kartımın yenilenmesini istedim. Ama kartın akıbeti belli değil. Müşteri hizmetlerini aradım kartın biri gelmiş evde yokmuşsunuz dendi. O zaman neden mesaj bırakmamışlar diye sordum. Kuryenin geldik, bulamadık diye size bilgi verme zorunluluğu yok dendi. Kuryenet yüzünden daha önce sinir bozukluğu yaşadığım ve aynı şeyleri bir daha yaşamamak ve sinirlerimi bozmamak için kartımı şubeye istedim. Sağlığım daha önemli ancak YKB’den kredi kartı isteyenlere tavsiye başka bankadan alın hemen geliyor, kurye her daim mesaj atıyor ve bilgi veriyor ve kartınız 10 günde değil 3 günde geliyor.

Öznur Öznur 638 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Yapı Kredi Bankası Temsilcisi19 Mart

    Değerli müşterimiz, Paylaşmış olduğunuz konuya yönelik incelemeler tamamlanmış ve size kayıtlı telefonunuzdan bilgilendirme yapılmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

  • Öznur'un Teşekkür Mesajı16 Mart

    Bugün kartlarım geldi. Çok hızlı aksiyon alınmış teşekkür ederim.

  • Yapı Kredi Bankası Temsilcisi15 Mart

    Değerli müşterimiz, Ürün ve hizmetlerimizle ilgili şikayet, talep ve önerilerinizi değerlendirmek, size en kısa sürede yanıt vermek için tüm çözüm kanallarımızla yanınızdayız. Mesajınız bizlere ulaştı.Detaylı inceleme sonucunda sizinle iletişime geçerek bilgilendirme yapacağız. İşlemleriniz hakkında www.yapikredi.com.tr ‘de yer alan “Sizin İçin Buradayız” sayfamızdan 7/24 bizlere ulaşabilir ve destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları