Yapı Kredi Bankası Kart Aidatı Ve Çalışan Davranışları Hk'da

Ömercan Ömercan10 Temmuz 15:42

Merhaba, 16.06.2020 tarihinde kredi kartımdan kesilen kart aidatımın iadesi için başvuruda bulundum. Bu aidatı 3-4 yıldır ödemiyordum. Gerekçenin de: her ay düzenli kredi kartı harcamalarım, ödemelerimi aksatmamam ve 4 adet otomatik ödeme talimatım olduğunu düşünüyorum. İzmir Konak şube müşteri temsilcim Bahar Kınış'a da bunu aktarmama rağmen tek yapılabilecek aksiyonun dilekçe ile talepte bulunmak olduğunu belirtti. Dilekçeyi mail attım kabul edilmeyeceğini söyledi, daha sonra bir şekilde faks ile gönderdim ve sonrasında olumsuz yanıt aldım. Dolayısıyla Yapı Kredi olarak bankanızın müşteri yaklaşımının oldukça yıkıcı, umursamaz ve olumsuz olduğu görüşündeyim. Müşteri temsilcim Bahar Kınış'ın konuşma tarzı, yaklaşımı da beni özellikle rahatsız etti. Sonuç olarak bu olumsuz sonuçlar sebebiyle 4 adet otomatik fatura ödeme talimatımı iptal ettim ve bunları başka bankadan yapacağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Yapı Kredi Bankası Logo Yapı Kredi Bankası 10 Temmuz 17:02

Değerli müşterimiz, Paylaşmış olduğunuz konuya yönelik incelemeler tamamlanmıştır. Kayıtlı e-mail adresinizden bilgilendirme yapılmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

Yapı Kredi Bankası Logo Yapı Kredi Bankası 10 Temmuz 15:43

Değerli müşterimiz, Ürün ve hizmetlerimizle ilgili şikayet, talep ve önerilerinizi değerlendirmek, size en kısa sürede yanıt vermek için tüm çözüm kanallarımızla yanınızdayız. Mesajınız bizlere ulaştı.Detaylı inceleme sonucunda sizinle iletişime geçerek bilgilendirme yapacağız. İşlemleriniz hakkında www.yapikredi.com.tr ‘de yer alan “Sizin İçin Buradayız” sayfamızdan 7/24 bizlere ulaşabilir ve destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler