12 Temmuz
#12256971

Yapı Kredi Bankası Kart Aidat İptalinde Güvenlik Problemiymiş!

04 Mayıs tarihinde hesaba bloke kondu. 3 gün sonra kaldırdılar şube müşteri temsilcisi aradı kalktım gittim sıramı bekledim tam sıra geldi geçtim oturdum portföy yöneticimiz muhterem S*** hanım müşterilerde peş peşe geliyor deyip sırıtarak hiçbir açıklama yapmadan kalktı yan masada diğer müşteri ile ilgileniyor yok şuraya imza atın yok buraya iyi okuyun şurayı okudunuz mu araya da muhabbet sıkıştırıyorlar tabi, 15 dakika bekledim bakıyorum o tarafa umurunda bile değil gelmeyince kalktım gittim sonra telefonla arıyor onun ki aceleydi şuydu buydu, şöyle yapmamız lazım gelin falan tabi bayağı bir serzenişte bulunarak daha zengin müşterileriniz ile ilgilenin dedim kapadım.


Tabi hesap kullanıma açıldı her türlü işlemi yapıyorum problem yok 5 gün önce telefon bankacılığını aradım kart aidatı iptali için hoop güvenlik problemi var bilgileriniz diyor görünmüyor la 15 yıldır iş yeri ev adresi değişmemiş ne güvenliği!
Kalktım şubeye gittim sebebi kimse bilmiyor sadece para giriş çıkışı deniyor, mail atıldı hala bekliyoruz dönüş yok... 85 model şahinin 15000 TL, domatesin kilosunun 5 TL, milyon dolar götürenlerin bol olduğu adına da hediye dendiği ülkemde Yapı Kredi ve devlet hesabıma giren yada çıkan 3-5 bin TL'nin peşine düşmüş ama her ay kredi kartına 3 -5 bin ekstre gelince soran yok tabi. Araştırın efendiler araştırın bir şey bulamazsınız vergi ise mesele zaten vergiyi maaşımdan köküne kadar alıyorsunuz ama rica ediyorum ya hesabı kapatın ya da şu problemi kaldırın mesele kart aidatını iptal etmemek ise etmeyin ama insanı zan altında bırakmayın...

Gültekin Gültekin 328 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Yapı Kredi Bankası Temsilcisi4 g

    Değerli müşterimiz, Paylaşmış olduğunuz konuya yönelik incelemeler tamamlanmış ve size kayıtlı telefonunuzdan bilgilendirme yapılmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

  • Yapı Kredi Bankası Temsilcisi13 Temmuz

    Değerli müşterimiz, Paylaşmış olduğunuz konu hakkında inceleme sürecimiz devam etmektedir. Süreç tamamlandığında detaylı bilgilendirme için sizlerle iletişime geçeceğiz. Saygılarımızla, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

  • Yapı Kredi Bankası Temsilcisi12 Temmuz

    Değerli müşterimiz, Ürün ve hizmetlerimizle ilgili şikayet, talep ve önerilerinizi değerlendirmek, size en kısa sürede yanıt vermek için tüm çözüm kanallarımızla yanınızdayız. Mesajınız bizlere ulaştı.Detaylı inceleme sonucunda sizinle iletişime geçerek bilgilendirme yapacağız. İşlemleriniz hakkında www.yapikredi.com.tr ‘de yer alan “Sizin İçin Buradayız” sayfamızdan 7/24 bizlere ulaşabilir ve destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları