08 Kasım
#12930100

Yapı Kredi Bankası Harcama İtirazı Saçmalığı!

01.09.2019 dahilinde sabah saat 5' de başlayıp sabah 10.00 'a kadar kartımdan 3 sefer alışveriş yapılmış. Durumu telefonuma harcama bilgisi gelince fark ettim. Antalya Yapı Kredi Lara şubesine gidip dilekçemi oluşturup teslim ettim.


Aynı gün içerisinde paramı geçici olarak iade ettiler ve gün bitmeden işlemlerden 2 tanesinin ücretini geri kestiler. Ben o an fark etmedim sürecin tamamlanmasını bekledim lakin o beklediğim mesaj hiçbir zaman gelmedi. Sonra 14.10.2019 tarihinde o kalan 1 işlemin parasını iade ettiler.


Bugün kartımı kontrol ettiğimde 07.11.2019 tarihinde bu işlemin parasını geri almışlar. Hemen müşteri hizmetlerini aradım ve bana itirazın olumsuz sonuçlandığını söyledi. Bende burada mantıksızlık olduğunu başvuru yaptığım gün paranın iade edilip geri alındığını ve sonrasında gelişen işlemleri anlattım. Kendileri bana yapacakları bir şey olmadığını polise gitmemi söylediler.


Gerçekten çok yakışıksız bir durum bu. Tarafıma hiçbir bilgilendirme yapılmadan kendileri çizip oynamışlar ve ortalıkta saçma sapan bir sonuç.

Kemal Kemal 176 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Yapı Kredi Bankası Temsilcisi11 Kasım

    Değerli müşterimiz, Paylaşmış olduğunuz konuya yönelik incelemeler tamamlanmış ve size kayıtlı telefonunuzdan bilgilendirme yapılmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

  • Kemal08 Kasım

    Tarihi düzeltmem lazım. 01.10.2019 dur işlemlerin yapıldığı tarih

  • Yapı Kredi Bankası Temsilcisi08 Kasım

    Değerli müşterimiz, Ürün ve hizmetlerimizle ilgili şikayet, talep ve önerilerinizi değerlendirmek, size en kısa sürede yanıt vermek için tüm çözüm kanallarımızla yanınızdayız. Mesajınız bizlere ulaştı.Detaylı inceleme sonucunda sizinle iletişime geçerek bilgilendirme yapacağız. İşlemleriniz hakkında www.yapikredi.com.tr ‘de yer alan “Sizin İçin Buradayız” sayfamızdan 7/24 bizlere ulaşabilir ve destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları