sta-3-hoverOrtalama Çözüm

Yapı Kredi Bankası Atm Para Sıkışması Hakkında

Öznur Öznur24 Mayıs 13:56

20 Mayıs çarşamba akşamı geciken kredi kartı borcumu pazariçi Gaziosmanpaşa da bulunan ATM ye 270 TL yatırdım. Para sıkışması oldu ve kayıt oluşturuldu. Ertesi gün "tutar bulunamamıştır" açıklamalı bir mesaj geldi Çağrı merkezini arayıp perşembe günü tekrar kayıt açtırdım ve cuma günü yine aynı mesaj geldi. Bugün 4. Gün ve tekrar 10490960 referans numarasıyla kayıt açtırdım. 4 gündür sayılmayan bir ATM hiç görmedim. Ne yatırdığım para ortada ne de doğru düzgün bir açıklama yapılıyor. Bende X bir bankada çalışıyorum ve Yapı Kredi gibi bir bankanın böyle bir durumda müşterisine yardımcı olmaması hiç hoş değil. Sonuç gelmezse gerekli mercilere kamera kayıtları için bankaya şikayette bulunacağım. Sizin yüzünüzden kartım gecikmeye giriyor acil sayım yapılmasını talep ediyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Yapı Kredi Bankası Logo Yapı Kredi Bankası 28 Mayıs 16:36

Değerli müşterimiz, Paylaşmış olduğunuz konuya yönelik incelemeler tamamlanmıştır. Kayıtlı telefon numaranızdan tarafınıza ulaşılamamış olup e-mail adresinizden bilgilendirme yapılmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

Yapı Kredi Bankası Logo Yapı Kredi Bankası 24 Mayıs 13:57

Değerli müşterimiz, Ürün ve hizmetlerimizle ilgili şikayet, talep ve önerilerinizi değerlendirmek, size en kısa sürede yanıt vermek için tüm çözüm kanallarımızla yanınızdayız. Mesajınız bizlere ulaştı.Detaylı inceleme sonucunda sizinle iletişime geçerek bilgilendirme yapacağız. İşlemleriniz hakkında www.yapikredi.com.tr ‘de yer alan “Sizin İçin Buradayız” sayfamızdan 7/24 bizlere ulaşabilir ve destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler