09 Mart 2013

Yapı Kredi Bankası Telefonda Çok Bekletiyor!

Kart aidatı iptal talebi için ilgili bankanın 4440444 numaralı telefonunu aradım ana menüyü tamamen dinledim direkt müşteri temsilcisi ile görüşme seçeneği asla yok bu arada tc kimlik nosu ile giriş yaptım.kart işlemleri menüsünü tuşladım hiç bir seçenek müşteri temsilcisine bağlamıyor direk sesli yanıt konuşuyor.

Bu yaklaşık 9 dak sürdü sonra ana menüye döndüm ınt.tel bankacılığı destek seçeneğini tuşladım.** hanım diye bir bana durumu anlattım ayrılmayın dedi ve aktarım yaptı ne ses ne işlem 16 dak.kapatmak zorunda kaldım.tekrar aradım şikayet ettim yine bağlandım 19 dak tüm sınır sistemim alt üst olarak kartı tamamen kapattım. bdk nın bu görüşmelerle ilgili bir sınırlama getirmesini gerekmektedir.

Songul 164 Okunma

Cevaplar

  • Yapı Kredi Bankası Temsilcisi14 Mart 2013

    Sayın Yetkili, 1676686 nolu şikayet mesajına istinaden müşterimize mail olarak dönüş yapılmıştır. Saygılarımızla, Yapı Kredi Bankası Genel Müdürlüğü Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi, www.yapikredi.com.tr internet sitemiz ya da 444 0 444 nolu Çağrı Merkezimiz aracılığı ile Bankamıza iletebilirsiniz.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön

Giriş Yap