19 Ekim 2016

Yapı Kredi Bankası Sosyal Medya Ekibinin İlgisizliği.

Kartımdan izinsiz çekim yaptıklarını fark ettim ve kartı kapatıp harcama itirazı dilekçesini faks çektim. Twitter'dan "faks size ulaştı mı" diye sordum ve 3 gündür cevap bekliyorum! Kartım gelmediği için ise ben çağrı merkezini arayamıyorum.

Evren 174 Okunma

Cevaplar

  • Evren 20 Ekim 2016

    Kredi kartı extram geldiğinde bana ait olmayan 3 işlem için harcama itirazında bulundum. Sonra kendilerini aradığımda bu borcu şimdilik ödemem gerektiğini yoksa faiz bineceğini söylediler. Garanti'de de bu durum başıma gelmişti ve geçici iade yapmışlardı işlem sonuçlana kadar. Ben böyle rezalet görmedim! Mağduriyetten rant sağlanıyor resmen!

  • Evren 19 Ekim 2016

    Ben buraya yazmışım. Daha bir de müşteriye buraya da yazın denmez! Ben hesaplarımı kapatayım anlaşıldı.

  • Yapı Kredi Bankası Temsilcisi19 Ekim 2016

    Değerli müşterimiz, Yeni hizmet modelimiz gereği şikayetlerinizin en hızlı şekilde kayıt altına alınması ve çözüme ulaştırılabilmesi için aşağıdaki resmi çözüm kanallarımızdan bizlere ulaşmanızı rica ederiz. - 444 0 440 (Hafta içi 09:00-20:00) - Bize Yazın ( https://www.yapikredi.com.tr/memnuniyetiniz-icin-buradayiz/bize-yazin.aspx ) - @YapiKrediHizmet / Twitter - Yapı Kredi Hizmet / Facebook - PK:440 - Kocaeli Bankamız çözüm kanalları üzerinden ileteceğiniz şikayetlerinizin takibini www.yapikredi.com.tr sayfamızda yer alan “Kayıt Takip Sistemimiz” ile yapabilirsiniz. Saygılarımızla, YAPI ve KREDİ BANKASI A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön