Yapı Kredi Bankası Kart Aidatını İade Etmiyor.

Nihan K. |

4822 sayılı yasa ile değişik 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki yasanın 6. maddesinde düzenlenmiş bulunan yıllık kart aidatına itiraz ediyorum. 2587 ile biten kredi kartımdan çekilen 70 TL tutarındaki aidatın iadesi için çağrı merkezinden ya world puandan kesileceği ya da bir miktar harcama yapacağıma söz vermem karşılığında (tutarı hatırlamıyorum) aidatın iade edileceği bilgisi veriliyor. Yapı Kredi Bankası'ndan şikayetçiyim ve yasal haklarımı arayacağım.

Etiketler :

Kredi Kartı Yıllık Aidat Çağrı Merkezi Sorun Çözme

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

 • Nihan K.
  30 Ocak
  16:55

  Bankanın internet sitesinden attığım maile Saat 15:38 de cevap verilmiş.
  Bende bu maile istinaden diyorum ki;

  Banka ile aramda tanzim edilmiş kredi kartları üyelik sözleşmesinde kart ücreti alınacağı belirtilmişse de, tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasanın 6. maddesi gereğince, bu sözleşme;
  a. Önceden hazırlanmış, standart sözleşmedir.
  b. Dolayısıyla sözleşme koşulları benimle müzakere edilmemiştir.
  c. Sonuç olarak sözleşmenin o maddesi banka tarafından tek taraflı olarak
  sözleşmeye konmuş, haksız bir koşuldur.
  Yukarıda yazılanlara istinaden Yargıtay 13. Hukuk Dairesi kararının incelenmesini rica ediyorum. Bu karar emsal bir karardır ve durumumla eşdeğerdir.

  6 Aralık 2011 SALI
  Resmi Gazete
  Sayı: 28134

  Yargıtay KARARLARI

  Yargıtay 13. Hukuk Dairesinden:

  Esas numarası: 2011/4736

  Karar Numarası: 2011/11579

  Bankanın tarafıma gönderdiği mail ise aşağıdaki gibidir.

  Bakanlar Kurulunun 16/10/2006 tarih ve 2006/11188 sayılı Kararı gereğince; Bankaların kredi işlemlerinde sağlayacakları faiz dışındaki diğer menfaatlerin ve tahsil olunacak masrafların nitelikleri ile azami miktar ya da oranları ve bunların kısmen veya tamamen serbest bırakılması Merkez Bankasınca yayımlanacak tebliğlerle düzenlenmekte olup bu Karara istinaden Merkez Bankasınca çıkartılan ve 9/12/2006 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan 2006/1 sayılı Tebliğ'de de' Bankalarca reeskont kaynaklı krediler dışındaki kredilere uygulanacak faiz oranları ile faiz dışında sağlanacak diğer menfaatlerin ve tahsil olunacak masrafların nitelikleri ve sınırları serbestçe belirlenir. ' hükmü yer almaktadır. Üyelik sözleşmesindeki bu hükümler söz konusu Tebliğe uygun olarak düzenlenmiştir. 23/02/2006 kabul tarihli ve 5464 Sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununun 24.Maddesinde '... Kart hamilinin yaptığı işlemler nedeniyle sözleşmede yer almayan faiz, komisyon, veya masraf gibi adlar altında hiçbir şekil ve surette ödeme talep edilemez ve kart hamilinin hesabından kesinti yapılamaz... 'denilmektedir. Üyelik ücreti, yukarıda da belirtildiği gibi Kredi Kartı Üyelik Sözleşmesinde yer aldığı için, bu kanuna aykırılık teşkil etmemektedir. Bu bilgiler çerçevesinde kredi kartı hesaplarına üyelik ücreti yansıtılmakta olup, tarafınıza ait kredi kartına da her yıl aynı dönemde üyelik ücreti yansıtılmaktadır. Üyelik ücreti ile ilgili gelen talepler için uygulamamız ise, kredi kartı kullanım performansı ve daha bir çok kriter dikkate alınarak belirlenmektedir. Uygulamamıza dahil olmak için, 444 0 444 numaralı hattımızdan Müşteri Hizmetleri yetkilimiz aracılığı ile işlem yaptırabilirsiniz. Ancak, geçmiş yıllarda yansımış üyelik ücretlerinin iptali yönündeki taleplere olumlu yanıt verilememektedir.

 • 30 Ocak
  10:54

  Müşterimizin iletmiş olduğu bildirim bankamızca değerlendirmeye alınmıştır.
  Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra müşterimize sonuç hakkında en kısa süre içerisinde detaylı bilgi verilecektir.

  Değerli Müşterilerimiz bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi www.yapikredi.com.tr
  internet sitemizde yer alan ''SİZİN İÇİN BURADAYIZ'' linkinden de iletebilirsiniz.

  Saygılarımızla
  Yapı Kredi Bankası
  Genel Müdürlüğü