18 Ocak 2014

Yalı Spor Sattığı Sorunlu Ürünün Arkasında Durmuyor.

Aralık ayında Yalı Spor'dan aldığım Nike spor tayt ilk yıkamada ( 30 derecede yıkandı) sarktı , diz yaptı ve rengi soldu. Bornova Yalı mağazasına ürünü götürdüm, 21 gün içinde ürün için cevap geleceğini bildirdiler. 21 gün sonra ürün geldi ve red cevabı verdiler. Mağazada çalışan görevli tüketici mahkemesine gidin dedi. Yalı Spor mağazası sattığı sorun çıkaran ürünle beni başbaşa bıraktı ve çözüm sunmadı. Bundan böyle bu mağazalardan alış veriş yapmayacağım ve çevreme de bu konuda bilgilendireceğim.

Beyhan 207 Okunma

Cevaplar

  • Beyhan 24 Ocak 2014

    Nasıl bir kullanıcı hatası olduğunu bilmek isterim . Ürünü bir kere giydim talimatına uygun yıkadım. Bundan sonra Yalı spor ve nike ürünleri hakkında tüm çevremi bilgilendireceğim. Bu cevabınız için de sizi kınıyorum

  • Yalı Spor Temsilcisi22 Ocak 2014

    Değerli Müşterimiz, İlgili şikayetiniz doğrultusunda ürününüz Türkiye'deki marka distribütörlüğüne gönderilerek uzmanlar tarafından markanın geçerli standartlarına uygun olarak incelenmektedir. Yapılan inceleme sonucunda şikayetinize konu olan sorunun kullanıcı hatasından kaynaklandığı tespit edilmiş, ne yazık ki talebiniz marka tarafından reddedilmiştir. Yalı Spor olarak sürece müdahale edemediğimizi bilmenizi isteriz.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön