15 Ocak
#13450060

Xiaomi ve KVK Problemi

Xiaomi marka Mi 9t model telefonumu yaklaşık 3-4 ay önce Hepsiburada üzerinden Xiaomi Türkiye Garantili ibaresiyle aldım. İthalatçı garantili olanları daha ucuz olmasına rağmen yaklaşık 350₺ fazladan verip daha güvenli olduğunu düşündüğüm Xiaomi Türkiye Garantili olanını aldım. Telefonum yaklaşık 2 hafta önce dokunmatik ekran problemi yaşatmaya başladı. Ekran kendi kendine basıyor, kaydırıyor, sürekli hareket ediyor. Bu problem ilk başlarda çok nadir olması nedeniyle beni çok fazla rahatsız etmemişti ve açıkçası ufak bir güncelleme hatası olduğunu düşünmüştüm. Ama son 2-3 gündür telefonu elime alıp kullanamaz hale geldim. Sürekli kendi kendine bir yerlere basıyor ve asla benim herhangi bir işlem yapmama olanak sağlamıyor.


Bunun sonucunda bugün yani 14 Ocak 2019 tarihinde benim telefonumun servisi olduğunu öğrendiğim KVK'nın İstanbul Kartal şubesine gittim. Telefonumun servise ihtiyacı olduğunu söyleyip bana bu süreçte kullanmak için bir telefon verip veremeyeceklerini sordum. Böyle bir uygulamaları olmadığını söylediler. Bu nasıl bir iştir? Bu kadar yüklü miktar bir para verip telefon alıyorum ve hiçbir kullanıcı hatası olmamasına rağmen 3-4 ay sonra kendiliğinden kullanılamaz hale geliyor, buna rağmen Xiaomi'nin yetkilendirdiği servis bana kullanmak için telefon veremiyor. Şu an telefonumu servise veremiyorum çünkü serviste olduğu süre boyunca kullanmak için başka bir telefonum yok ve mantıken de olması gerekmiyor.


Bu telefon zaten garanti kapsamında, kafama göre gidip servis işlemi yaptırmıyorum. Böyle bir mantıksızlık olabilir mi? Şu an telefonum günlük işlerimi bile yaptırmıyor ve bunun bir an önce halledilmesini istiyorum. Böyle mantıksız şeyler gerçekten markaya olan güvenimi tamamen sıfıra indiriyor.

Doğuşhan Doğuşhan 5.603 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler