sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Xiaomi Redmi Note 7 Ayıplı Çıktı

Mustafa Mustafa4 ay önce

Hepsiburada.com üzerinden aldığım Xiaomi Türkiye garantili Redmi Note 7 model cihaz bana ulaştıktan sonra kutusunu açtım. Herhangi bir problem görünmediği için cihazı açıp kurduktan sonra ani şarj düşüşleri gördüm. Şarjdan çıkardıktan bir saat sonra hücresel veri ve Wi-Fi kapalı olmasına rağmen %20 gibi batarya düşüşü oldu. Pil ekranından baktığımda da 2 saat kadar ekran sürem olmasına rağmen %80 şarj düşüşü oldu ki sadece 16 dakika WhatsApp 5 dakika Instagram vb. programları kullanmıştım.

Bu şikayetim ile Evofone mi yetkili servisine başvurdum. 3 gün içinde geri dönüş olacağını söylediler. İade veya cihaz değimi talep ettim ancak 5 gündür herhangi bir cevap alamadım. Sanırım Xiaomi Türkiye müşteri memnuniyetini önemsemiyor. Gerekirse Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuracağım. Ayıplı mal satıp müşterisini mağdur ediyor bu firma.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Mustafa 4 ay önce  

    Şikayetim devam ediyor ve çözüm sunulmuyor. Cihaz yazılım atıldı denip geri gönderildi ancak aynı hızda şarj düşüşü yaşıyorum. Telefon 6 saat açık kalamıyor. Bunun 1 saat 45 dakikası ekran açık geri kalanı beklemede. Ürün tanıtımında 250 saate kadar bekleme vaat ediliyor. Ben 8 saat bile zor alıyorum. Mağdur ediliyorum. Çözüm yok. Sorun yok deniliyor. Şahsen gidip cihazın başında göstermekten başka nasıl kanıtlanır bu sorun. Mahkeme sürecini başlatmak zorunda kaldım sanırım.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler