30 Mayıs
#12045118

Xiaomi Redmi 6a Telefon Aldım Ayıplı Ürün Çıktı

11.05.2019'da, 3 yıldır kullandığım telefonum kırıldığından dolayı o gün acilen telefon temin etmek zorunda olduğum için Vatan Bilgisayar Mersin mağazasından ''Xiaomi redmi 6a'' marka ve model telefonu satın aldım. Aldığım gün telefonu aktif hale getirdikten sonra yapmış olduğum ilk konuşmada ve diğer konuşmalarda da meydana gelen rahatsız edici mekanik bir ses duyulmaktadır ayrıca her konuşma esnasında veya arama anında şebeke kesintisi sorunu yaşadım.


Kutusundan çıktığı an ayıplı mal olarak kullanmaya başladığım bu ürünün servise gidip arızası düzeltilip gelmesini asla kabul etmeyeceğimi bildirmek ve bu marka telefonu asla kullanmaya devam etmek istemeyeceğimi ve ürün bedelinin iadesinin gerçekleştirilmesi talebimi sunmak için, ürünü satın aldığım günün ertesi günü 12.05. 2019 'da Vatan Bilgisayar'a iade işlemi başlatmak için getirdim, ancak ürünü iade ettiğim an görüşme sağlayacağım başka bir yedek telefonum olmadığı için o gün işlemi başlatamadım. 17 gün sonra kendime yeni telefon aldıktan sonra, 28.05 2019 'da ayıplı mal olarak ilk günden 17. gün sonuna kadar kullanmak zorunda olduğum Xiaomi marka telefonu iade işlemi için Vatan Bilgisayar'a teslim ettim.


Ben ilk defa Xiaomi marka ürün satın almış oldum ve ilk deneyimimde, cihazda var olan mevcut ayıplardan dolayı markaya karşı ilk intibam, olumsuz fikre sahip olmama sebep oldu, sizden, bu talep ve şikayet yazımdan sonra müşteri memnuniyeti ve mağduriyetini ön planda tutup ürünün bedelinin tarafıma iadesinin gerçekleşmesini sağlamanızı rica eder, sizden talebim doğrultusunda olumlu bir dönüş alacağımın beklentisini yüksek tutarak, aksi gerçekleştiği ve ürünün para iadesi gerçekleştirilmeden, telefonun servise tamir edilmek üzere yönlendirilmiş olmasını asla kabul etmeyeceğimi size talep olarak sunduğum yazı gibi Tüketici Hakem Heyeti'ne de Xiaomi için şikayette bulunacağımı bildirmek isterim.

Meriç Meriç 6.069 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları