08 Eylül
#12557066

Xiaomi Akasya Personel Saygısızlığı

Dün akşam (05.09.2019 saat 19:10 sıraları) İstanbul'daki Akasya AVM içindeki Xiaomi bayine bluetooth kulaklık almaya gittim. Xiaomi airdost modelini beğendim satış için kasaya geçtim ödemeyi yaptım, ürünü kontrol etmelerini rica ettim bir çizik bozukluk vesaire gibi bir şey var mı diye ürünü açtı yetkili ve şarj kutusunda çizik olduğunu gördüm bende sıfır ürün almışım sonuçta böyle bir şeyi istemiyorum, değişim talep ettim haklı olarak. Asıl olaya geliyoruz satış personeli ''m***'' adında birini çağırdı sanırım mağaza sorumlusu.


Bende durumu izah ettim fakat bana geri söyleminde aynen şöyle iletti; Tamam ürünü iade alalım yeni ürün vermeyelim, paranızı alın, çizik yok siz takıntılı olduğunuzu söylediniz, ve bunları söylerken beni dövecek gibi gözlerini gererek konuşuyor. Sonra hepsinde bu olabilir cebiniz dede çizilir vs vs. Bende sağlam ürün almak istiyorum siz satmak istemiyorsunuz yaptığınız etik değil dedim.


Oda sizin kadar mağazayı da düşünmem lazım paranızı iade edin dedi ve yüksek sesle konuşuyor. Bende dedim ki kalkıp uzak bir yerden geliyorum ve sizin firmanıza güvenerek bu ürünü alıyorum sizin bu yaptığınız çok ayıp bir şey dedim. Ben ısrarla ürünü almak istedikçe m***t adındaki şahıs bana satmamakla ve kibar bir şekilde kovmakla meşgul. Onun satmama gayesine rağmen ben bir şekilde ürünü aldım. Xiaomi gibi bir firmanın bu tip insanlara iş vermesi ve temsil ettirmesi çok yazık. Bu tür çalışanlar isminizi kötülemekten başka bir şey yapmıyor nerede müşteri memnuniyeti nerede güler yüz. Güvenimizi sarstığınız için teşekkür ederim.

Şahin Şahin 7.673 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Şahin'in Teşekkür Mesajı08 Eylül

    Firma yetkilisi beni aradı bu konuda yardımcı oldu ve özürlerini iketti teşekkürler.

Ziyaretçi Yorumları