13 Mart 2014
#2344287

Xerox Servis Hizmeti Vermiyor

Xerox 3045'nı marka yazıcımız da sürekli kağıt sıkışması nedeni ile ürünü aldığımız Vatan Bilgisayara götürdük,9. ayda da garantisi bitecek cihazın bu probleminin garanti içerisindeyken çözülmesini istediğimizde ürünü tonersiz gönderemezsiniz gönderirseniz işlem yapılmadan iade olur oldu.


Ürünümüzdeki Xerox toneri başka makina da kullandık ve bitti, nasıl göndereyim, anlam veremediğim toner ile alakalı bir sıkıntı yaşamıyorum. Ürüne toner takıp takmamak hakkı bendedir, siz marka olarak üründeki problemi gidermekle yükümlü olmanız gerekirken ürüne toner takıp göndermeli aksi taktirde işlem yapılmaz demeniz marka değerinize yakışmamaktadır. Bu nasıl bir şey anlam verememekteyim.

Guray Guray 610 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Guray20 Mart 2014

    Dün Xerox Türkiye telefonundan arayıp yetkili ile görüştüğümde tonersiz işlem yapamayacaklarını tekrar belirtmeleri üzerine görüşmelerimizin ses kayıt sistemine kaydedildiği içerisinden sadece sıkışan kağıdın çıkartılmasını istediğimi eğer çalışmazsa hiç bir hak talep etmeyeceğime dair beyanat vereceğimi belirtmeme rağmen cevapları kusura bakmayın oldu, amaçları kontrol etmekmiş kontrol etmelerini istemediğimi sadece kağıdın çıkartılmasını yinelediğim de cevap değişmedi, şimdi gidecem kendime yeni bir cihaz alacağım, şirketimde kopya başı anlaşmasında dahil Xerox firmasını kesinlikle kullanmayacağım. Söylenen garanti şartları bu şekilde,ben garanti süreci içerisinde o kağıdın çıkartılmasını talep ediyorum cihazı çalıştırmayın isterseniz gerekirse yazılı kağıt veririm hak talep etmiyorum ki, ama nafile,bu kadar pozitif hak talep etmeyecek müşteriyi bu denli yoran bir firma ile çalışmam.

Ziyaretçi Yorumları