Toplam çözüm sayısı
..
Wome Deluxe Hotel ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Wome Deluxe Hotel Müşteri Memnuniyeti Otel Yönetimi İçin Önemli Değil

5.528görüntüleme
Nuri
Nuri 03 Ağustos 2018 13:56

Tatile eşim ve üç küçük çocuğumla gittim. Tatilimizin son günü saat 12 gibi odayı boşaltıp, çıkış işlemlerini yaptık, resepsiyondaki personele eşyalarımızı aracımıza koyduktan sonra akşama kadar burada kalabilir miyiz diye sordum . Bize olumlu yanıt verince küçük bir çantada kıyafetlerimizi yanımıza aldık, arabamızı otopark alanına bıraktım, arabanın anahtarını çantanın içine koyduktan sonra eşim çocuklarla birlikte bayanlar bölümüne zaman geçirmek için gitti. İçerideki dolaplarda yer olmadığı için girişteki güvenliğe çantayı emanet etmek istemiş, güvenlik emanet kabul edemeyeceğini söyleyerek çantayı almamış, eşimde çantayı bayanlar bölümünde dolabın üstüne bırakmış.

Akşam altı gibi çıkış yapmak için baktığında çantanın yerinde olmadığını fark etmiş . Bir saate yakın aramasına rağmen çanta bulunamadı. Çantanın kaybolduğundan haberim olduktan sonra güvenlik kameralarının incelenmesini talep ettik. Yaklaşık iki saat kameraların kontrolünde bizim çantanın kim tarafından alındığını tespit edemedik, bende İstanbul'dan yedek anahtarı istedim. Anahtar yaklaşık 13-14 saat sonra geleceğini belirttim, bütün eşyalarımızın arabanın içinde olduğu belirterek ''kaybolan çantanın müşteriler tarafından mı yoksa otel personeli tarafından mı alındığını bilmediğimiz için''yedek anahtarımız gelene kadar mağduriyetimizin giderilmesi için en azından çocuklar için bir yatak istedik.

Otelinizde yapılan hırsızlığa karşı bu gece için mağdur olduğumuzu belirtmemize rağmen bizden otelden kaynaklı olmadığını, gecelik ücreti ödeyerek otelde kalabileceğimizi belirtiler. 6 gece 7 günlük tatilimizin sonunda yaşadığımız bu talihsiz olay ve otel yönetiminin mağdur olan bize herhangi bir yardımda bulunmayacağını belirterek istediğiniz kurumlara hırsızlık için şikayette bulunacağımızı bildirerek, ne kadar para seven ve müşteri memnuniyetinin onlar için önemli olmadığını belirttiler.

Sabaha kadar çocuklar lobide koltukların üzerinde uyudular ve orada gezen gece müdürü bu durum karşısında rahat rahat gezinmekte. Sabah gelen personele gece lobiyi meşgul ettiğimiz için kullanım ücreti alınmasını bildirmişti, bu durum karşında bizde bizden istenen ödemeyi kendilerine yapıp jandarmaya otelde yapılan hırsızlık için şikayette bulunduk, Antalya'da bulunan bazı büyüklerimizin olayı öğrenmesinden sonra otel ile yapılan görüşmeler sonucunda ödediğimiz para geri verildi, ama bir akşamımızı bir günümüzü, bize zehir ettiler, 3 çocuğumun daha fazla morali bozulmasın diye, gelen anahtarımız ile olay yerinden ayrıldık.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler