08 Temmuz
#12233153

Wiky Watch Akıllı Saatin Servis Süreci!

06.03.2019 tarihinde satın aldığım Wikys akıllı saatin yaklaşık 1,5 ay sonra pil ömrü bitmeye başladı ve şarj kısmı kararmaya ve sonrasında şarj etmemeye başladı. 18.04.2019 tarihinde yetkili firma olan IMF Elektroniğe gönderdim.


Gerekli incelemelerin yapıldığı ve Pil değişiminin yapıldığı bilgisi iletilerek tarafıma gönderildi. Kendileri ile yaptığımız görüşme doğrultusunda şarj etme kablosu ile sadece USB vasıtası ile Televizyon ya da bilgisayardan şarj etmemize rağmen 1 ay sonra aynı sorunla tekrar karşılaştık.


Saat hiç şarj etmiyor. Tekrar ilgili firmaya gönderdik. 1 hafta sonra gerekli incelemeleri yaptık saatin içinde sıvı teması var ana kart değişmesi gerekiyor ve benden 280 TL ücret talep edildi. Saat şu an 4 aylık ve 2 yıllık garantisi devam ediyor. Bu saat ile kesinlikle sıvı temas edilecek bir durum yaşanmamıştır.


Amacına uygun şekilde çocuğum sadece okulda kullanıyor. Doğal olarak bileğine takılı olarak kullandığı saat sadece ter yolu ile sıvı teması olabilir. Bu da anlamsız bir durumu doğuruyor. Şarj süresi sadece öğlene kadar yettiği için saati çıkarıyor. Bu açıklamayı kesinlikle doğru bulmuyorum. Saatin hiçbir işlem yapılmadan tarafıma iade edilmesini talep ettim. B ilgili firmayı kınıyorum.

Yasin Yasin 8.926 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları