13 Mayıs
#11963850

Wiky Watch 3 Kalitesizliği!

Şikayetçiyim. 27.01.2018'de 2 adet Wiky Watch Bolu Turkcell bayisinden aldım. Aldıktan 2 ay sonra her 2 saatte de konum hatası mikrofonların ve dış hoparlörün çalışmaması arızaları ile İstanbul Altunizade'de bulunan yetkili servise elden götürdüm. 2 saatinde arızalı olduğunu kabul ederek her ikisini de sıfırı ile değiştirdiler. Değiştirilen saatlerimde ikisi de aynı arızaları verdi.


Sürekli konum hatası mikrofondan ses gitmemesi hoparlörün cızırtılı çalışması her defasında aynı yetkili servise götürmeme rağmen yaptık ürünler kontrol edildi diye söylenip bana teslim edilmesine rağmen ne hikmetse en fazla 10 veya 15 gün düzgün çalışıp tekrardan aynı arızaları vermesi nedeni ile ve ayrıca üstüne ekran kararması da eklenerek her defasında tekrardan servise başvurdum. 4. başvurumda E** hanımdan özellikle saatleri tamir edin 1 hafta veya 10 gün deneyin bana ondan sonra teslim edin diye söylememe rağmen daha 1 hafta geçmeden yine aynı arızalar ile 5.defa servis e tekrardan gitmek zorunda kaldım. Sert bir üslupla E*** hanıma bu saatleri doğru düzgün tamir edin bana öyle teslim edin yeter artık buraya gelmekten bıktım her defasında diye bağırmaya başlayınca A*** bey geldi... A*** beye de aynı şekilde izah ederek saatlerimi yapın ya da değiştirin her defasında buraya gelmekten bıktım diyerek teslim ettim.


A*** beyden 15 gün sonra saatlerimin yapıldığı söylenerek teslim aldım. Ve tekrar 15 gün olmadan saatlerin 1 tanesinde ekran yine karardı.Sonuna kadar hakkımı arayacağım...

Erol Erol 2.463 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları