16 Temmuz
Yorum Yap
#10664912

Whirlpool Buzdolabı Kart Ve Sensör Arızası!

2012 yılında Whirlpool marka buzdolabı aldım, çok temiz kullandım Özdere Menderes İzmir’de ikamet ediyorum dolabın kart ve sensör arızası yaptı Menderes servisine bildirdim buzdolabı mı çöpe atmamı söyledi.
Israrla ilgili birimleri arayarak Menderes servisine gönderdim. Oradan cevap almak için sürekli arıyorum üç gün sonra malzeme temin etmek için merkeze mail attıklarını ilettiler fakat hala çözüm bulunamadı yiyeceklerin ve etlerin bozuldu ilgili yerlere şikayetimin ulaştırılmasını ve çözüm bulunmasını istiyorum yeni buzdolabı temin edilmesini rica ediyorum.

Nazan 1.954 Okunma

Cevaplar

  • Nazan27 Temmuz

    Whirıpool buzdolabımız vardı sensörü arıza sı yaptı Vestel firmasının ilgilendiğini öğrendik mendires Vestel servisini aradık servis sensör arızası olduğunu söyledi sensör malzemesi bulunamadı için bize başka bir Vestel buzdolabı ile değişim teklif edildi Biz arada 1 milyar fark vererek bir buzdolabı aldık ölçünüze göre fakat buzdolabının no. Frost olmadığını hiç hesaba katmadık aldığımızın üçüncü günü karlanma yaptı bütün ürünlerim dondu bize genel servis raflara hiçbir ürünün dokunmaması gerektiğini söyledi fakat biz bunu bilmiyorduk bize bilgi verilmedi ikinci kere mağdur olduk ben iade hakkımı kullanmak istiyorum lütfen bu buzdolabına alın paramı geri iade edin gereğini yapılmasını rica ediyorum

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler