Watsons Ürün Değişimi

Bahar Bahar25 Şubat 02:28

18 şubat doğum günümde bana parfüm hediye edildi. İzmir Hatay nokta şubeden alındığını bildiğim için değişim için direk o şubeye gittim. Fakat hediye gelen ürün için benden fiş istediler. Hediye eşimin babasından geldiği için "değişim yapacağım o nedenle fişi lazım"demek gelen hediyeyi resmen beğenmedim anlamına gelir o nedenle ne yazık ki böyle bir tutum içerisine giremem. Değişim kartı diye bir sistemleri yok, hediye gelen ürünün fişini istemek, hangi devirdeyiz ya!

Müşteri hizmetlerini aradım, fişsiz değişim sağlamak mağazanın inisiyatifinde denildi. Mağaza yöneticisi inisiyatifi ruh haline göre mi kullanıyor da o an yardımcı olamadı? Ambalajı reyondaki ile aynı ve kesinlikle jelatininde bir kırışma dahi olmayan ürünün değişimini sırf müşteri memnuniyeti adına bile yapabilirlerdi. Konu artık değişim değil, size hiçbir zararı olmayan hatta bu değişimle beraber fark ödeyeceğim için firmanın menfaatine olacak bu işlemin neden bu kadar zorlaştırıldığı.

Ürün kusurlu değil, ürün zarar görmüş değil sadece hediye olmasına rağmen bir değişim kartı verilmemiş olup bunu bana hediye eden babamdan (eşimin babasından) fişini istemek zorunda bırakılmam büyük bir sorun. Ne yazık ki ben bu hediyeyi çöpe atmayı tercih ederim ama fişini isteyemem. Böyle bir sistem yok. Böyle bir saçmalık yok. Değişim ve iade konusundaki yasal gerekliliğin farkındayız (fiş getirmek gibi) ama hediye olan bir ürüne değişim kartı vermeyip bunu hediye eden kişiden fişini talep etmemizi istemek tamamen ilkel bir durum. Kasadaki hanım efendinin o soğuk kaba ve çözüm odaklı olmayan tavrını hiç saymıyorum bile!  

Yöneticisi olduğum mağazada bir kaç ay önce satın alınmış ürünlerin bile değişimini fişsiz yapıyorum. Bunun adı müşteri memnuniyeti. Seçtiğiniz yöneticileriniz markanıza değer katmalı, ne yazık ki ruh halleri ve kişisel egoları size kar değil zarar verir ancak. Sorunumun bir an önce çözülmesini umuyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Watsons Logo Watsons 10 Mart 12:56

Değerli müşterimiz Bahar Ş., Yaşadığınız deneyim, ilgili ekibimiz tarafından tüm ayrıntılarıyla incelenmiş olup, tarafınıza geri dönüş sağlanmıştır. Watsons ile ilgili düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi haftanın 7 günü saat 09:00 - 22:00 arasında 0850 755 99 87 nolu telefondan bizimle paylaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Watsons Ailesi olarak güzel günler dileriz, Watsons İletişim Merkezi

profile-icon Bahar 01 Mart 19:47

Konu ile ilgili hala bir çözüm bekliyorum ama anladığım kadarı ile umurlarında bile değil.

Watsons Logo Watsons 25 Şubat 09:20

Değerli müşterimiz Bahar Ş., Firmamızı tercih etiğiniz için teşekkür ederiz. Geri bildiriminiz ile ilgili sizlere en kısa süre içerisinde dönüş yapılacaktır. Watsons ile ilgili düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi haftanın 7 günü saat 09:00-22:00 arasında 0850 755 99 87 nolu telefondan bizimle paylaşabilirsiniz. Watsons Ailesi olarak güzel günler dileriz, Watsons İletişim Merkezi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler