Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Watsons, Tek Siparişe İkinci Bir İade Kodu Oluşturmaktan Kaçınıyor

Fulya
26 Nisan 05:36
364

Watsons uygulamasından 14 Nisan tarihinde 9 parça ürün içeren bir sipariş verdim. Ürünlerden bir tanesini iade için gerekli iade numarasını oluşturarak MNG Kargo aracılığıyla iade yolladım. İademin kargo tarafından ulaştırılması da ücret iademin Watsons tarafından tarafıma yapılması da jet hızıyla 2 günde gerçekleşti. Sonra ben bu siparişimdeki bir ürünün daha iadesi yapmak istedim çünkü ilginç bir şekilde sürdükten bir süre sonra sürüldüğünden daha koyu göründüğünü fark ettim. Hatta daha açık tonunu da yine Watsons uygulamadan sipariş ettim ama henüz elime ulaşmadı. Neyse asıl konuya dönecek olursam, ben ikinci kez iade göndermeden önce müşteri hizmetlerini aradım ve durumu aktarıp aynı sipariş için ikinci kez iade yapabilme imkanımın olup olmadığını, yapabileceğim söylenince de nasıl bir yol izlemem gerektiğini sordum. Temsilci bana birinci iademdeki kodları kullanarak gönderebilirsiniz dediği için çarçabuk şekilde paketimi hazırladım ve 23 Nisan da hemen MNG Kargo'ya gittim ama MNG Kargo yetkilisi bana geçersiz kod olduğu için transfer etiketi oluşturamadığı söyledi. Çünkü o kodla birkaç gün önce Watsons'a iade yollamıştım. Dolayısıyla buna şaşırmadım ; sadece Watsons müşteri temsilcisinin beni yanlış bilgilendirmesine şaşırdım. Demek ki bilmiyormuş ve müşterinin kargoya kadar kalkıp boş yere gitmiş olma olasılığının da herhangi bir önemi yokmuş. Ama önemli olmalıydı; hele ki müşteri memnuniyetinin önem arz ettiği ve öncelik olarak ele alındığı günümüzde bunu önemseyen firmalarca ve çalışanlarınca. Kod geçersiz denince hemen orada Watsons müşteri hizmetlerini aradığımda tek sipariş için tek iade kodu oluşturulabildiğini ; yeni bir kod için e ticaret birimine bildirimde bulunulacağı bilgisi verildi, aranana dek beklemem gerektiğini söylendi. Bugün ararlar mı dedim; bugün yarın aranırsınız dendi. Ben de beklemedim ki iyi ki de beklememişim. Çünkü bugün 26 Nisan oldu hala daha e ticaret birimi beni yeni bir iade kodu için aramadı. Kargom bana 18 Nisanda teslim edilmişti ve kargo tesliminden sonra 14 günlük bir iade sürem var ve 2 Mayıs son iade günüm. 1 Mayıs tatil. Bugünü saymazsak şurada iade için gönderebileceğim 2 iş günü sürem kalmışken bir iade kodu oluşturup müşteriye göndermek neden bu kadar zor olabilir ki diye düşünüp; kızmadan edemiyor insan. Gerçekten bu kadar güç bir durum mu bu!? Sitemimi buradan iletmek istedim çünkü telefonla direkt sesim duyulmadı; duyulmuyor madem megafonla duyurmak istedim!

Gelişme
Gelişme

30 Nisan 18:21

Dün akşam saatlerinde bana Watsons tarafından gönderilen yeni iade kodum ile bugün yani 30 Nisanda MNG Kargo'ya gittim ama verilen yeni kod da geçersiz kod dendiği için yine iade kargomu teslim edemedim. Yine oradayken müşteri hizmetlerini aramam gerekti ve müşteri temsilcisi konuyu ileteceğini söylemekle yetindiği ve acilen yeni bir kod üretemediği için ben bir kez daha boşu boşuna kargoya gitmek için mesai harcamak zorunda bırakıldım. Bu sistem nasıl bir sistemse acilen güncelleme getirilmeli ve müşteri bu şekilde mağdur edilmemeli. İade etmediğim başka siparişlerim üzerinden bir iade kodu oluşturma şansı da verilmiyor. Ne olur yani başka siparişim üzerinden kodumu alsam, kutunun içine durumu izah eden bir not yazarak Watsons'a depoya göndersem. Çözmek isteyene çözüm çok ama müşteriyi iki kez boşu boşuna kargoya gitmesine sebep olduk diyen olmadığı sürece ben daha MNG Kargo'nun yolunu çok arşınlarım ve verilen kod daha çok geçersiz çıkar. Ama rica edeceğim artık buna devam etmeyin. İade etmediğim siparişlerimden biri için anında iade kodu oluşturma hakkımı kullanayım ve şu iadeyi size ulaştırayım artık. Bitsin bu iş çünkü çileye döndü. Ek

Ek
30 Nisan 18:17

Dün akşam saatlerinde bana Watsons tarafından gönderilen yeni iade kodum ile bugün yani 30 Nisanda MNG Kargo'ya gittim ama verilen yeni kod da geçersiz kod dendiği için yine iade kargomu teslim edemedim. Yine oradayken müşteri hizmetlerini aramam gerekti ve müşteri temsilcisi konuyu ileteceğini söylemekle yetindiği ve acilen yeni bir kod üretemediği için ben bir kez daha boşu boşuna kargoya gitmek için mesai harcamak zorunda bırakıldım. Bu sistem nasıl bir sistemse acilen güncelleme getirilmeli ve müşteri bu şekilde mağdur edilmemeli. İade etmediğim başka siparişlerim üzerinden bir iade kodu oluşturma şansı da verilmiyor. Ne olur yani başka siparişim üzerinden kodumu alsam, kutunun içine durumu izah eden bir not yazarak Watsons'a depoya göndersem. Çözmek isteyene çözüm çok ama müşteriyi iki kez boşu boşuna kargoya gitmesine sebep olduk diyen olmadığı sürece ben daha MNG Kargo'nun yolunu çok arşınlarım ve verilen kod daha çok geçersiz çıkar. Ama rica edeceğim artık buna devam etmeyin. İade etmediğim siparişlerimden biri için anında iade kodu oluşturma hakkımı kullanayım ve şu iadeyi size ulaştırayım artık. Bitsin bu iş çünkü çileye döndü.

Ek
Fulya
26 Nisan 05:31

Bu arada kullanmış olduğum ürünü göndermeye çalışmadığımı belirtmek isterim. Kozmetik ürünlerin iade şartlarını gayet iyi biliyorum. Aynı üründen 2 tane almıştım. Açıp kullanmış olduğum sonradan memnun olmadım diye iade edilecek değil; elbette bende kalacak. Bu iade kodu beklediğim hiç açmadığım paketteki üründür. Bilinmesini isterim.

26 Nisan 09:20 (Şikayetten 3 saat sonra)
Fulya
28 Nisan 13:49

Henüz tarafıma bir iade kodu ulaştırılmış değil. Sadece buradaki şikayetime istinaden, gördük ilgileniyoruz gibisinden bir arama yapıldı fakat yine de süreci hızlandırıp bir iade kodu sunmuş değiller. Hala ürünüm paketli bekliyor ama kargoya teslim edecek iade kodum olmadığı için gönderemiyorum. Olacak iş değil.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

Watsons Evde Olduğum Halde Teslim Edilmeyen Kargo

Mustafa
09 Temmuz 15:53
223
1

Watsons Online: 16 Gündür Teslim Edilmeyen Sipariş Ve İade Sorunu

Bekir
24 Haziran 16:32
213
Watsons Online: 16 Gündür Teslim Edilmeyen Sipariş Ve İade Sorunu
Watsons Online: 16 Gündür Teslim Edilmeyen Sipariş Ve İade Sorunu
1

Watsons Online Mağaza Siparişim Teknik Arıza Nedeniyle İptal Edilmiş

Süheyla
06 Haziran 15:55
824
1

Watsons Para İadesi Gerçekleştiremiyor.

Müge
05 Nisan 12:01
789
Benzer Şikayet Yaz