Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

"Watsons" Kasım Ayı Siparişimin İadesi Nerede?

Sebahat
27 Nisan 15:01
321

Kasım ayında verdiğim ve teslim edilmediği halde onca şikayetime rağmen sistemde hâlâ teslim edildi olarak görünen siparişe yönelik Aralık ayında yazdığım şikayet:

Watsons, ücret iadesini hâlâ gerçekleştirmedi. Eğer gerçekleştiyse ancak ekstreme yansımadıysa, lütfen tarafıma yazılı bir bilgilendirme yapın. Teşekkürler.

İki hafta önceki şikayet yazım: Bir ay önce verdiğim siparişim hâlâ kargoda görünüyor ve bu yüzden telefonla iptal etmeye çalıştığımda, hazırlanmış olduğu için iptal işleminin mümkün olmadığı söyleniyor. Bir ay önce aldığım ürünler şu an aynı fiyat değil, yani başka bir yerden şu an alamıyorum ve tarafıma iletilmeyen ürünlerin ücretini ödeyerek zaman kaybettim. Ayrıca telefondan müşteri temsilcisine bağlanmak mümkün olmadığı gibi, online alışveriş sitesinden de uzun süre bekleyip her seferinde sorunumu en baştan anlatmak zorunda kaldım. Tüm bilgilerimi yazdıktan sonra, müşteri temsilcileri sorunumu çözmeden sistemden ayrıldılar. Bu süreçte iki kez Watsons tarafından telefonla arandım ve ürünümün ya da yanlış bir ürünün ulaşıp ulaşmadığı soruldu. Kendi kargosundan habersiz beni arayıp sonra da her defasında sipariş ve iletişim bilgilerimi istemeleri, yaşadığım sorun için kayıt oluşturup oluşturmadığımı sormaları da profesyonellik açısından eleştirilecek bir durum. Bir aydır yaşadığım bu olumsuz deneyim nedeniyle tekrar alışveriş yapmayı düşünmüyorum. Bu deneyim, kurumsal olmayan bir anlayış sergilediklerini düşündürüyor.

Watsons'ın cevabı: Değerli Müşterimiz Sebahat Y.,

Geri bildiriminiz ile ilgili sizlere en kısa süre içerisinde dönüş yapılacaktır.

Watsons ile ilgili düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi haftanın 7 günü saat 09:00-22:00 arasında 0850 755 99 87 numaralı telefondan bizimle paylaşabilirsiniz.

Watsons Ailesi olarak güzel günler dileriz, Watsons İletişim Merkezi

Cevaba cevabım: 1 hafta önce Merhaba, tarafıma dönüş sağlandığında yeni baştan bir kere daha anlatmak durumunda kalmama ve ücret iadesi istediğimi açıkça söylememe rağmen hâlâ arayıp yeniden ürün gönderileceği söylendi. 'Ürün değil, iade istiyorum.' dediğimde ise bana tekrar aranacaklarını söylediler.

27 Nisan 15:05 (Şikayetten 3 dakika sonra)
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

Watsons Tan Aldığım Ürün Bozuk Çıktı

Yasemin
05 Haziran 19:34
76
Watsons Tan Aldığım Ürün Bozuk Çıktı
Watsons Tan Aldığım Ürün Bozuk Çıktı
5
Çözüldü

Watsons Hijyenik Ürünü Açık Teslim Aldım.

Merve
16 Mayıs 20:48
43
1

Watsons, Tek Siparişe İkinci Bir İade Kodu Oluşturmaktan Kaçınıyor

Fulya
26 Nisan 05:36
364
Benzer Şikayet Yaz