Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Watsons Kart Online Alışveriş Sorunu

Öznur
29 Şubat 18:35
2.079

Watsons kartımı kullanarak web sitesi ve uygulama üzerinden alışveriş yapmak istedim. Kartımdaki puanları kullanmak amacıyla, puanların geçerlilik süresi dolmadan ve son güne bırakmadan sipariş vermek istedim. Ancak hiçbir sorun olmamasına rağmen kredi kartı ile ödeme aşamasında sistem ödemeyi kabul etmedi. Defalarca denememe rağmen, farklı kredi kartları ve farklı cihazlar kullanmama rağmen başarılı olamadım. Sorunla ilgili tarafıma herhangi bir bilgilendirme yapılmadı. En sonunda Müşteri Hizmetleri'ni aradım (28.02.2024), elit üye olduğum için telefonda bekletilmeden kayıt oluşturuldu ve sorunla ilgili en kısa sürede dönüş yapılacağı söylendi. Puanlarımı mağazada kullanabileceğim belirtildi. Ancak amacım mağazada kullanmak değil, online alışveriş yapmaktı. Ertesi gün müşteri hizmetlerini tekrar aradığımda, temsilci Watsons kartımın online işlemlere kapatıldığını ve sebebini açıklayamayacağını, ancak mağazada aynı kartla alışveriş yapabileceğimi söyledi. Birkaç saat sonra müşteri hizmetlerinden yapılan açıklamada, geçmiş siparişlerimde indirimli ürün adedi ile ilgili bir sorun olduğu ve fazla adette ürün aldığım için kartımın iptal edildiği bilgisi verildi. Geçmiş siparişlerimi incelediğimde, sadece bir ayda aynı üründen en fazla dört adet aldığımı gördüm. Eğer bir ürün sınırı varsa, neden sepete eklerken ya da ödeme aşamasında bir uyarı ya da açıklama yapılmamıştır? Herhangi bir bilgilendirme yapılmadan kartımın neden iptal edildiğini anlamakta güçlük çekiyorum. Sonuçta telefon numaramız ve e-posta adresimiz firma kayıtlarında mevcuttur. Ayrıca, elit üye olmama rağmen neden kart değiştirmem ya da yeni bir kart almam tavsiye edilmektedir? Alışveriş yaparken, aile bireylerimiz veya yakınlarımız için de ürün alabileceğimiz düşünülmüş müdür? Online uygulama ve web sitesindeki teknik bir eksiklikten (ürün adet sınırını göstermek ya da uygulamak) dolayı müşterinin cezalandırılmasını anlayışla karşılamıyorum. Tüm arkadaşlarıma rakip mağaza zincirleri yerine Watsons'ı tavsiye ettiğim için pişmanım ve yaşananlardan dolayı üzgünüm.

29 Şubat 18:39 (Şikayetten 4 dakika sonra)
Öznur
01 Mart 01:20

Sayın Watsons yetkilileri, Tarafıma söylediğiniz şekilde hızlıca dönüş yapılmıştır, fakat durum çözüme kavuşturulmamıştır. Kartımın online alışverişe kapalı olması durumu devam etmektedir. Bu durumun değişmeyeceği de tarafıma belirtilmiştir. Sadece telefonla arayıp sorunu tekrar tekrar anlattırmak çözüm müdür? Üstelik aşağılayıcı bir şekilde "fraud" işlem olarak işaretlenip dolandırıcı gibi muamele görmek de aşağılayıcı bir durumdur.

Öznur
02 Mart 18:57

Aradılar, ama kartımla ilgili durumu düzeltmeyeceklerini belirttiler. Kartımla haksız kazanç sağlamışım gibi bir muamele gördüm. Başka bir kartla alışveriş yapmamı söylediler. Sonuç olarak sorun çözülmedi ve mağduriyetimi gidermediler.

Öznur
04 Mart 16:18

Tekrar arandım, söylediklerine göre kartımı artık kullanamayacağımı, kartımla ilişkilendirilen telefon no ve e-postadan farklı bir telefon no ve e-posta ile yeni üyelik yaparak alışveriş yapabileceğimi söylediler. Bu zaten kendi başıma da yapabileceğim bir şey. Firmanın sunduğu bir çözüm değil. Ayrıca salt Watsons kartı almak için yeni bir telefon hattı ve e-posta almamı beklemeleri de çok talihsiz bir öneri. İstersem aileden başka birinin ya da bir arkadaşımın kartı ile de alışveriş yapabilirim, onun telefon numarasını vermem yeterli. Bu yöntem yanlış ama çok kolay bir yöntem. Neden yeni bir Watsons kartı için bu kadar çabalamalıyım anlam veremiyorum. Bir mağaza kartı için buralarda bu kadar yazdığıma ve zaman harcadığıma da değdiğini düşünmüyorum.

Öznur
27 Mart 16:46

Watsons kartım online kullanıma açılmadığı için sorun firmaca çözümlenmemiştir. Onun yerine kendi başımın çaresine bakıp yeni telefon hattı ve e-posta ile yeni üyelik açmam söylendi. Bu kadar iletişimden sonra da çözümlenmediği için kendilerinden sistemlerinde bana ait tüm bilgileri ve üyelik kaydımı silmelerini istiyorum.

Benzer Şikayetler

5
Çözüldü

Watsons Hijyenik Ürünü Açık Teslim Aldım.

Merve
16 Mayıs 20:48
43
1

"Watsons" Kasım Ayı Siparişimin İadesi Nerede?

Sebahat
27 Nisan 15:01
321
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz