Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
5
Çözüldü

Watsons Hatalı Ürün Gönderimi

Fatmanur
08 Şubat 11:47
230

Watsons mağazasından 189 TL'ye indirimle Veet Shea yağlı normal ciltler için 40'lı ağda bandı satın aldım, iki paket. Ayrıca, Veet profesyonel hassas ciltler için olanı da sipariş verdim, toplamda üç paket. Sipariş numaram: 0121129314, kargo dahil 598,60 TL kartımdan nakit olarak çekildi ve kargo iki gün önce elime ulaştı. Ancak hayal kırıklığına uğradım. Bana kesilen faturada, sanki işlerini doğru yapmışlar gibi normal ciltler için iki kutu Veet ağda bandı göndermiş gibi işlem yapmışlar; fakat elime gelen iki paket Veet Pure hipoalerjenik hassas ciltler için sir ağda bandıydı. Eğer kafanıza göre ürün gönderecekseniz, bizim görseldeki ürünü seçmemizin anlamı ne? İstediğim ürünü başka bir siteden sipariş edebilirdim. Görünen o ki, satamadığınız ürünleri çıkarmak için kar amacı güdüyorsunuz. Müşteri hizmetlerine ulaşmaya çalıştığımda ise kimse çıkmıyor, sizi telesekretere bağlıyor. Sözde iade hakkı var ancak iade kodu oluşturulması gerekiyormuş. Müşteri hizmetlerini aradığımda yine telesekretere bağlanıyor ve iade oluşturamayacaklarını söylüyorlar. 'Teslim almamanız halinde paranız iade edilir' deniyor, ancak ben teslim almadan paketin içindeki ürünün doğru olup olmadığını nasıl bilebilirim? Ürünler elimde kaldı ve sitenizde hâlâ satışına devam ediyorsunuz. Eğer Veet normal ciltler için 40'lı ağda bandı yoksa, başka bir ürün göndermek yerine paramı kartıma iade etmelisiniz. Bundan sonra sizden alışveriş yapmayacağım. Gratis'ten aldığım ürünlerde böyle bir mağduriyet yaşamadım. Bu çalışma prensibiyle daha çok müşteri kaybedeceğinizi unutmayın. Yorumlara baktığımda, para iadesi yapmadığınızı da gördüm. Elinizde olmayan bir ürün için illa bir şey gönderecekseniz, tek paket sipariş ettiğim Veet Profesyonel Hassas ciltler için olan ürünü gönderin ve kalanını bana sormadan göndermeyin. Trendyol'dan alışveriş yapmaya devam edeceğim ve mağazanızı boykot listeme aldım.

Watsons Hatalı Ürün Gönderimi
Watsons Hatalı Ürün Gönderimi
08 Şubat 11:48 (Şikayetten 1 dakika sonra)
Fatmanur
08 Şubat 13:04

Hiçbir dönüş yapılamadı bana ancak buradan ilgili gibi cevap verip göz boyuyorsunuz, iade kodu paylaşsaydınız keşke boş mesaj yerine, sözde 15 gün iade hakkımız var kullanmadıktan sonra, tüketici haklarınada şikayette bulunacağım, böyle keyfinizi bekliyoruz dönüş yapılacak diye hatalı gönderdiğiniz ürünle mağdur edilen biz müşterileriz yapacağınız işi keşke başında doğru dürüst yapsanız.

Fatmanur
09 Şubat 14:47

Şikayetim sonuçlanmadı ikide bir şikayetiniz çözüme kavuştu diyorsunuz bildirim geliyor ama sonuca kavuşan bir şey yok maalesef.

Benzer Şikayetler

Watsons Kargoya Verildi Gözüküyor

Cansu
22 Mayıs 14:02
-

Watsons Eksik Kargo Gönderdiler

Firdevs
18 Mayıs 14:52
129

Watsons Puanımı Geri Yatırmıyor

Azra
17 Mayıs 20:06
156

Watsons Pişmanlığı İade Kargo

Serap
16 Mayıs 10:36
117
3

Watsons Kendi Hatasını Bana Yükledi

Hülya
13 Mayıs 17:19
103
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz