17 Ağustos 2013

Volvo Aracımın Klima Arızalı ve Düşük Motor Performansı Uyarısı Veriyor!

2011 Model Volvo S40'ımı aniden klimanın sıcak hava üflemesi şikayeti ile servise götürdüm. Serviste kompresörümün arızalı olduğu ancak 40 bin KM bakımı yaptırmadığım için garanti kapsamında olsa bile garanti dışında kalacağı bildirildi. Jest olarak indirim yaptılar, ödedim. Düşük motor performansı uyarısı ile servise götürdüm. Servis, kod hatası olduğunu söyledi. Uyarı mesajı geçmeyince sanayideki baktırttım, partikül filtresinde sorun olduğunu ancak 50 bin KM'de bu hatayı vermemesi gerektiğini söyledi. Tekrar Volvo'ya gittim, partikül filtresine bakılmasını söyledim. Bu defa da bana evet sensör arızalı dediler. 50 bin KM'deki Volvo arabam her gün bir sorun çıkarıyor ve Volvo ilgilenmiyor.

Zeynep 4.114 Okunma

Cevaplar

  • Zeynep 02 Eylül 2013

    Yukarıdaki şikayetimin hemen ardından 1500 tl daha ödeyerek motor fanımı değiştirdim. Volvo indirim bile yapmadı. 40bin km bakımındaki yağ ve filtre değişimi ile arızalı parcaların hic bir ilgisi yoktur. Hukuksal hakkımı aramak icin Volvo'dan garanti belgemi istedim ancak vermedi. Aracı satın aldığım yerden bu belgeye ulastım. Konuyu adli tatilin hemen ardından yargıya tasıyorum. 50bin km'de bir aracın klima kompresoru, partikul filtresi basınc sensoru, klima fanı degiştirmesi benim değil sizin sorgulamanız gereken birşeydir. Ayrıca sizin de belirttiğiniz gibi servisiniz her defasında aracımla ilgilenmiştir, keske bu kadar cok servisinize gelmeme sebep olmasaydı. Sonuc olarak, sizden almıs oldugum 3. ve son Volvo'dur. Mahkemede görüşmek üzere. Teşekkürler.

  • Volvo Temsilcisi02 Eylül 2013

    Sn. Doğan, aracınızın fabrika garantisi, km. sınırı olmaksızın 2 yıl olup, bunun yanında size hediye olarak +1 yıl ya da aracın 100.000 km'ye gelene kadar (hangisi önce dolarsa) garantisi bulunmaktadır. 3. yıl uzatılmış garanti kapsamı, Volvo'nun sağladığı bir ayrıcalık olup, tek koşul tüm yasal ve uzatılmış garanti süresi boyunca Yetkili Servislerde bakım ve onarım yaptırılmasıdır. Siz 40.000 km bakımınızı yaptırmayarak , ya da yetkisiz tamirhanelerde yaptırarak, bu garanti hakkını kaybetmiş durumdasınız. Yine de size özel bir iskonto yapılarak Klima kompresörünün değişimi sağlanmıştır. Aynı işlem sırasında düşük motor performansı uyarısı için Dizel Partikül Filtresinin dolu olduğu, aracın vermiş olduğu hata kodlarından anlaşılmıştır. Bun istinaden kurum yakma işlemi yapılarak araç sorunsuz olarak size teslim edilmiştir. Aracınız 13.08.2013 tarihinde tekrar Düşük performans uyarısı ile gelince, sensör arızası verdiği görülmüş ve sizden değişimi yönünde onay talep edilmiş ancak olumsuz cevap alarak değişim işlemi gerçekleştirilememiştir. 19.08.2013 tarihinde ise aracınız tekrar servise gelerek, klima fanındaki arıza tespit edilerek değişimi talep edilmiştir. Bu tarihte hem fan hem de daha önce değişimine onay vermediğiniz sensör değiştirilmiştir. Aracınız bu tarihten itibaren herhang bir şikayet kaydı oluşturmamış olup sorunsuz bir şekilde kullanılabildiği anlaşılmıştır. Herhangi bir arıza için olağan km bilgisi vermek doğru ve mümkün değildir. Sensör 1 km sonra arıza yapabileceği gibi, 100.000 km sonra hatta hiç arıza yapmayabilir. Buna göre 50.000 km'de yapmaması gerekir cümlesi hiçbir anlam taşımayan bir cümledir. Adı üstünde bu bir arızadır ve arızanın ne zaman ortaya çıkabileceğini bilmenin bir imkanı bulunmamaktadır. Bu ihtimal karşısında üreticiler zaten garanti uygulamalarını sunmuşlardır. Sonuç olarak Volvo da her marka gibi zaman zaman arıza yapabilir. Yetkili Servislerimiz bu sorunların çözümü için size yardımcı olmaya her daim hazırdır. Yukarıda anlattığım tarihçe ile de görüleceği üzere servisimiz her defasında aracınızla ilgilenmiş ve soruna çözüm üretmiştir. Sunulan çözümün maddi beklentilerinizi karşılamaması, markamızın bir kusuru değil, kişisel tercihlerinizin bir sonucudur. Saygılarımızla, Volvo Otomobil Tic. Ltd.Şti.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön