04 Nisan 2016

Volkswagen Ayıplı Araç Satıyor.

06.01.2012 tarihinde Volkswagen'den 1.4 TSİ passat bir araç aldım araç ilk günlerden itibaren arızalanmaya başladı servise bildirmeme rağmen kesinlikle araca bakılmadı en son aracın 26000 km'de turbosu patladı sonra yakıt pompası sonra su pompası sonra gösterge ışıkları ancak bütün bunlara rağmen firma aracın hala ayıplı olmadığında ısrarcıydı aracı geri alamayacaklarını söylüyorlardı ve en sonunda Tüketici Mahkemesi mahkemeyi kazandım sonra şirket temyiz etti sonra temyiz de lehime çıktı yani Volkswagen'in ayıplı araç satmış olduğu kendileri kabul etmese de tescillenmiş oldu.

Mustafa 2.527 Okunma

Cevaplar

 • Mustafa 24 Haziran 2016

  Garantiden onarım hakkı tüketici isterse gerçekleşir. Yoksa bu mecburi bir durum değildir. Garantiden onarım hakkını kullanan tüketiciler ürünü iade haklarını zora sokmuş olurlar. Alınan ürünün aynı veya farklı hataları tekrar etmelerini beklemek zorunda kalırlar. Satıcılar bunu bildikleri için hemen garantiden onarım yapıyoruz deyip tüketiciyi daha zor bir yol olan garantiden onarım seçeneğine mecbur bırakmaya çalışırlar. Garantiden onarım hakkı tüketici istemediği takdirde gerçekleştirilemez.

 • Mustafa 02 Mayıs 2016

  Https://www.sikayetvar.com/volkswagen-radyo-ekrani-kararma-sorunu

 • Mustafa 23 Nisan 2016

  Ayıplı aracınızı mahkeme bitince normal bir araç gibi noterden teslim etmeyin

 • Mustafa 23 Nisan 2016

  Artık her şey bitti artık şimdi trafikten aracın ayıplı olduğu kaydını düşürüp teslim edeceğim. Herkese ibret olsun, kesinlikle hakkınızı arayın gerekirse isteyenlere mahkeme kararını gönderebilirim

 • Mustafa 23 Nisan 2016

  Ankara valiliği il emniyet müdürlüğü trafik tescil şube müdürlüğü kamu hizmet standartları TABLOSU Müsadere, yurt Dışına İhraç ve ayıplı mal Gibi Nedenlerle Kayıt Kapatma İşlemleri İçin İstenen Ortak Evraklar; 1.Dilekçe (Ek-8) 2.Araç Trafik Tescil Müracaat ve İşlem Formu (Ek-1) veya Araç Tescil İşlem Formu (ek-43/a-b) 3.Mevcut Tescil Plakaları 4.Mevcut Trafik ve Tescil Belgesi

 • Mustafa 23 Nisan 2016

  dikkat! 16) müsadere, yURT dışına ihraç, aYIPLI mal gibi nedenlerle kayıt kapatma İŞLEMLERİ: a) Müsadere, yurt dışına ihraç, iş makinesine dönüştürme, ayıplı mal nedeniyle iade gibi sebeplerle tescil kayıtlarının kapatılması için yapılan müracaatlar, herhangi bir trafik tescil kuruluşuna yapılabilecektir. b) Araç tescil bilgisayar projesindeki “Diğer İşlemler” bölümündeki “Daimi Kayıt Kapatma” ekranından ilgili işlem türü seçilip “Açıklama” alanına konuya ilişkin şerh düşülerek kayıt kapatma işlemi gerçekleştirilecek ve durum (Ek-1) formunun bir nüshası eklenmek suretiyle aracın tescil plakasının kayıtlı olduğu vergi dairesine 15 iş günü içinde yazılı olarak bildirilecektir.

 • Mustafa 23 Nisan 2016

  Http://www.hurriyet.com.tr/ne-yaptin-volkswagen-30126805

 • Mustafa 23 Nisan 2016

  Http://www.hurriyet.com.tr/5-alman-devi-otomobillerini-geri-cagiriyor-40092998

 • Mustafa 23 Nisan 2016

  Http://www.hurriyet.com.tr/vw-grubu-2015te-4-1-milyar-euro-faaliyet-zarari-acikladi-40093205

 • Mustafa 22 Nisan 2016

  Http://www.milliyet.com.tr/volkswagen-den-tarihi-zarar/ekonomi/detay/2232057/default. Htm

 • Mustafa 14 Nisan 2016

  4- Alıcının seçimlik hakları a) Genel olarak: Satıcının satılanın ayıplarından sorumlu olduğu hâllerde alıcı, aşağıdaki seçimlik haklardan birini kullanabilir: 1. Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme. 2. Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinde indirim isteme. 3. Aşırı bir masrafı gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme. 4. İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir benzeri ile değiştirilmesini isteme. Alıcının genel hükümlere göre tazminat isteme hakkı saklıdır.

 • Mustafa 14 Nisan 2016

  Bu hükümler, mal satışına ilişkin her türlü tüketici işleminde de uygulanır.

 • Mustafa 14 Nisan 2016

  Satışa sunulacak ayıplı mal üzerine ya da ambalajına, imalatçı veya satıcı tarafından tüketicinin kolaylıkla okuyabileceği şekilde "özürlüdür" ibaresini içeren bir etiket konulması zorunludur. Yalnızca ayıplı mal satılan veya bir kat ya da reyon gibi bir bölümü sürekli olarak ayıplı mal satışına, tüketicinin bilebileceği şekilde tahsis edilmiş yerlerde bu etiketin konulma zorunluluğu yoktur. Malın ayıplı olduğu hususu, tüketiciye verilen fatura, fiş veya satış belgesi üzerinde gösterilir. Güvenli olmayan mallar, piyasaya özürlüdür etiketiyle dahi arz edilemez. Bu ürünlere, 4703 sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun hükümleri uygulanır.

 • Mustafa 14 Nisan 2016

  Bu süre konut ve tatil amaçlı taşınmaz mallarda beş yıldır. Ayıplı malın neden olduğu her türlü zararlardan dolayı yapılacak talepler ise üç yıllık zaman aşımına tabidir. Bu talepler zarara sebep olan malın piyasaya sürüldüğü günden başlayarak on yıl sonra ortadan kalkar. Ancak, satılan malın ayıbı, tüketiciden satıcının ağır kusuru veya hile ile gizlenmişse zaman aşımı süresinden yararlanılamaz. Ayıplı malın neden olduğu zararlardan sorumluluğa ilişkin hükümler dışında, ayıplı olduğu bilinerek satın alınan mallar hakkında yukarıdaki hükümler uygulanmaz.

 • Mustafa 14 Nisan 2016

  İmalatçı-üretici, satıcı, bayi, acente, ithalatçı ve 10 uncu maddenin beşinci fıkrasına göre kredi veren ayıplı maldan ve tüketicinin bu maddede yer alan seçimlik haklarından dolayı müteselsilen sorumludur. Ayıplı malın neden olduğu zarardan dolayı birden fazla kimse sorumlu olduğu takdirde bunlar müteselsilen sorumludurlar. Satılan malın ayıplı olduğunun bilinmemesi bu sorumluluğu ortadan kaldırmaz. Bu madde ile ayıba karşı sorumlu tutulanlar, ayıba karşı daha uzun bir süre ile sorumluluk üstlenmemişlerse, ayıplı maldan sorumluluk, ayıp daha sonra ortaya çıkmış olsa bile malın tüketiciye teslimi tarihinden itibaren iki yıllık zamanaşımına tabidir.

 • Mustafa 14 Nisan 2016

  Tüketici, malın teslimi tarihinden itibaren otuz gün içerisinde ayıbı satıcıya bildirmekle yükümlüdür. Tüketici bu durumda, bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi veya ayıp oranında bedel indirimi ya da ücretsiz onarım isteme haklarına sahiptir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. Tüketici bu seçimlik haklarından biri ile birlikte ayıplı malın neden olduğu ölüm ve/veya yaralanmaya yol açan ve/veya kullanımdaki diğer mallarda zarara neden olan hallerde imalatçı-üreticiden tazminat isteme hakkına da sahiptir.

 • Mustafa 14 Nisan 2016

  Madde 4 - (Değişik madde: 06/03/2003 - 4822 s. k. /4. Md.) (*) Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda ya da reklam ve ilanlarında yer alan veya satıcı tarafından bildirilen veya standardında veya teknik düzenlemesinde tespit edilen nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan ya da tahsis veya kullanım amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar, ayıplı mal olarak kabul edilir.

 • Mustafa 10 Nisan 2016

  Tam adresi http://urunguvenligi. Ekonomi.gov.tr/ug/index. Html? İd=50&lang=tr

 • Mustafa 10 Nisan 2016

  Aşağıdaki linkten bakanlığa ayıplı ürünleri şikayet edebilirsiniz. Http://urunguvenligi. Ekonomi.gov.tr/ug/index. Html? İd=50&lang=tr

 • Mustafa 09 Nisan 2016

  Http://www.tuketici.gov.tr/index. Snet? Wapp=nasilbasvurulur_tr

 • Mustafa 07 Nisan 2016

  Volkswagen cevap vermemiş çok üzüldüm gerçekten. Verdiği cevapları da biliyoruz, ayrıca vermeleri için değil bu sayfadan herkes takip etsin ve bilsin diye yazıyorum tüketicilerin bilinçli davranması onlara iyi cevap olacaktır. Saygılarımla... .

 • Mustafa 07 Nisan 2016

  Aslında şikayetle ilgili olarak fotoğraf eklemiştim ama şikayetvar yöneticileri eklemek istemediler sanırım.

 • Mustafa 04 Nisan 2016

  Tüketici, aracındaki arızayı fark eder satıcıya bildirirken aşağıdaki seçimlik haklardan birini kullanmalıdır. 1- Tüketici budurumda, sözleşmeden dönerek ödediği bedelin iadesini 2- Otomobilin ayıpsız/arızasız yenisiyle değiştirilmesini 3- Araçtaki arıza oranında bedel indirimini 4- Otomobildeki arıza/ayıbın garanti kapsamında ücretsiz onarımını isteme haklarına sahiptir ve satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. Otomobil alıcısı bu seçimlik haklarından biri ile birlikte araçtaki arızanın neden olduğu ölüm ve/veya yaralanmaya yol açan ve/veya kullanımdaki diğer mallarda zarara neden olan hallerde imalatçı-üreticiden tazminat isteme hakkına da sahiptir.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön