16 Eylül 2013

Vodafone'un Çağrı Merkezine Ulaşılmıyor!

16.09.2013 tarihinde saat 00:15-01:00 arasında Vodafone çağrı merkezini aradığımda Vodafone çağrı merkezinin müşteri temsilcileri devre dışı, hiç birine bağlanılamıyor. Arama sebebime gelince; 1 ay öncesinden mevcut tarifemi devam ettireceğime dair benden, çağrı merkezi tarafından teyit alınmasına karşın, 16.09.2013 saat 00:00-01:00 saatleri arasında yaptığım kontrollerde tarife dakikalarımın yüklenmediğini tespit ettim.

Ayrıca 2 defa 542 üzerinden aradığım için Vodafone müşteri temsilcisine bağlanılamamasına karşın 80 kuruşta hizmet karşılığı olmadan benden alındı. Yarın ilk işim hizmet veremeyen bu Vodafone hattımı kapatmak ve numaramı başka operatöre taşımak olacak, sabah ola hayrola.

İsmail 35 Okunma

Cevaplar

  • Vodafone Temsilcisi27 Eylül 2013

    Değerli Abonemiz, sikayetvar.com sitesi kanalı ile ilettiğiniz bildiriminize istinaden gerekli kontroller sağlandığında paketinizin bundle (toplu süre) eklendiği tespit edilmiş olup, sorun bulunmamaktadır. Vodafone hattınız ile ilgili her konuda bize http://www.vodafone.com.tr/YardimDestek/bize_ulasin.php?default_id=destek-bizeulasin Bize Ulaşın linkinden, 542 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Vodafone Bilgi ve İletişim Hizmetleri A.Ş.

  • İsmail 17 Eylül 2013

    16.08.2013 tarihinde siz beni aradınız ilave 1 TL. karşılığı 250 dk. kampanyası ve tarifemi belirlemek için ben sizi aramadım, sizin müşteri hizmetlerine ulaşamadığım için zaten buraya yazdım, siz hala müşteri hizmetlerinden bahsediyorsunuz. Bu ne perhiz,bu ne lahana turşusu.. Sizin bence kendinizden haberiniz yok. Başaramayacaksanız iletişim konusunu, ne işiniz var bu sektörde, bırakın birileri zaten yapar, yapıyor da.. gölge etmeyin yeter.

  • Vodafone Temsilcisi17 Eylül 2013

    Değerli Abonemiz, Sizlerden gelen her bildirim titizlikle değerlendirilmekte olup, iletmiş olduğunuz şikayetiniz detaylı inceleme için ilgili birimle paylaşılmıştır. Konu takip edilerek, sonuca yönelik geri dönüş tarafınıza en kısa sürede gerçekleştirilecektir. Göstermiş olduğunuz anlayış için teşekkür ederiz. Vodafone hattınız ile ilgili her konuda bize http://www.vodafone.com.tr/YardimDestek/bize_ulasin.php?default_id=destek-bizeulasin Bize Ulaşın linkinden, 542 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Vodafone Bilgi ve İletişim Hizmetleri A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön