Vodafone'da Olan  Saygısızlık Bilgisizlik Ve İlgisizlik

Devran Devran3 hafta önce

16 09 2020'de Denizli Sümerpark Vodafone mağazasından Real me c3i atlı telefonu faturama ilave olarak satın aldım. Telefonu aldığımız günden beri kasmalar ve donmalar oluyor. Bu donmalar ve kasmalar yaklaşık 3 ila 6 saniye sürüyor menü geçişlerinde internette uygulamalarda her yerde aynı sıkıntı ile karşı karşıya geldik 24 09 2020 'de ürünü aldım.

Bayiye gittim sıkıntımı anlattım yasal olarak cihazı iade etme hakkım var iken ben daha 3 sekman bir ürünle değişiklik talebinde bulundum mağazadaki arkadaş başka bir personeli arayıp bu konularda bilgisiz olduğunu ve benimle görüşeceğini söyledi telefonda konuştuğum görevli daha bir haftalık cihazı alıp teknik servise göndereceğini ondan sonra yapılması gerekenler hakkında bilgi vereceğini söyledi ben de böyle bir şeyin olmayacağını bir haftalık cihazın teknik servise gitmeyeceğini söyledim.

Arkadaş bana işinize geliyorsa bizim sistem böyle istediğiniz yere şikayet edebilirsiniz gibisinden etik olmayan esnaflar sığmayan kelimeler kullandı ben de bunun üzerine mağazadan çıktım ve Vodafone müşteri hizmetlerini aradım dün saat on buçukta kayıt açıldı 24 saat geçmesine rağmen hala dönüş olmadı bugün Tüketici Mahkemesi'ne gidip hakkımı arayacağım ardından 5 yıldır kullandığım Vodafone'dan vazgeçeceğim bu kadar ilgisiz bir firma bu kadar bilgisiz bir personel size her zaman kaybettirecek.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler