10 Temmuz 2014
Yorum Yap
#2556718

Vodafone Yüksek Gelen Hatalı Faturaya Çözüm Bulunmuyor

5425940*** numarahattımızın bayii tarafından tarifesi ekonomik davranmak adına değiştirilmiştir. Tarifelerle ilgili detaybilgi defalarca istememize rağmen tarafımıza iletilmemiş olup bilgimiz olmamıştır. Şirketimize 1630 tl sadece 1 hatta fatura gelmiş olup itirazını günlerdir yapmamıza rağmen bir dönüş alamadık.


2 yıldır Vodafone kurumsal kullanıyoruz bugüne kadar hiçbir sorun çözüme kavuşmadı. Hiçbir yetkili, yönetici, temsilci vs. dönüş yapmıyor. Müşteri hizmetlerine attığımız bütün mailler yanıtsız ve cevapsız kalıyor. 2 yıldır her sorunda sonuç olarak sadece attığımız mailler ve yüzlerce lira fazla faturaları haksızca ödedik.

Emel 2.289 Okunma

Cevaplar

  • Emel18 Temmuz 2014

    Hicbirsekilde çözüm bulunamamistir. Kesinlikle kabul etmiyoruz herhangi bir çözüm bulunmadi donus yapilmadi

  • Vodafone Temsilcisi18 Temmuz 2014

    Değerli Abonemiz, sikayetvar.com sitesi kanalı ile tarafımıza ulaşan bildiriminize istinaden, incelemeye yönelik detaylar 17.07.2014 tarihinde sikayetvar.com iletişim bilgilerinde yer alan mail adresinize gönderilmiştir. Vodafone hattınız ile ilgili her konuda bize http://www.vodafone.com.tr/YardimDestek/bize_ulasin.php?default_id=destek-bizeulasin Bize Ulaşın linkinden, 542 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Vodafone Bilgi ve İletişim Hizmetleri A.Ş.

  • Vodafone Temsilcisi10 Temmuz 2014

    Değerli Abonemiz, Sizlerden gelen her bildirim titizlikle değerlendirilmekte olup, iletmiş olduğunuz şikayetiniz detaylı inceleme için ilgili birimle paylaşılmıştır. Konu takip edilerek, sonuca yönelik geri dönüş tarafınıza en kısa sürede gerçekleştirilecektir. Göstermiş olduğunuz anlayış için teşekkür ederiz. Vodafone hattınız ile ilgili her konuda bize 542 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Vodafone Bilgi ve İletişim Hizmetleri A.Ş."

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler