24 Haziran 2014
Yorum Yap
#2521696

Vodafone Yetkisiz ve Etkisiz Personele Sahip!

1 yetkisiz ve etkisiz müşteri hizmetleri personellerinizden ve eğitimsiz mağaza personellerinizden şikayetçiyim. Ankara Atlantis AVM mağazasından 17 haziran tarihinde Avea'dan freezone 2gb 500dk 5000sms kampanyası için Vodafone hattımı taşıdım fakat 22 haziran da hat taşıma işlemi yapılmış olup pazar sabahı 30 tl kontör yüklemesi yaptım. Tarife seçmek için uğraştım fakat beni biten bir tarifeye üye yapmışlar. Bunun yerine muadil kampanyadan faydalanmak istediğimde ise kullanamadığım tarifeyi değiştiremeyeceğimi söylediler. Müşteri hizmetlerinde pazar günü şikayet kaydı oluşturdum. Bugün yani 23 haziran pazartesi günü sorunun çözüldüğüne yönelik tarafıma mesaj geldi fakat çözülmedi.

Mustafa 315 Okunma

Cevaplar

  • Vodafone Temsilcisi02 Temmuz 2014

    "Değerli Abonemiz, sikayetvar.com sitesi kanalı ile ilettiğiniz bildirime istinaden gerekli kontrollerin sağlandığını belirtmek isteriz. 01.07.2014 tarihinde irtibat numaralarınızdan yapılan geri dönüşlerde,tarafınıza ulaşılamaması sebebiyle görüşme sağlanamamıştır. İncelemeye yönelik detaylı bilgilere, müşteri hizmetlerimiz aracılığı ile ulaşabileceğinizi belirtmek isteriz. Vodafone hattınız ile ilgili her konuda bize http://www.vodafone.com.tr/YardimDestek/bize_ulasin.php?default_id=destek-bizeulasin Bize Ulaşın linkinden, 542 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Vodafone Bilgi ve İletişim Hizmetleri A.Ş. "

  • Mustafa25 Haziran 2014

    şikayetvar com bu şikayetimde size şirketlere otomatik mesaj hakkı tanımayın sorunu çözdükten sonra cevap yazsınlar sorunum hala çözülmedi Vodafona geçtiğime pişmanım

  • Vodafone Temsilcisi24 Haziran 2014

    “ Değerli Abonemiz, Sizlerden gelen her bildirim titizlikle değerlendirilmekte olup, iletmiş olduğunuz şikayetiniz detaylı inceleme için ilgili birimle paylaşılmıştır. Konu takip edilerek, sonuca yönelik geri dönüş tarafınıza en kısa sürede gerçekleştirilecektir. Göstermiş olduğunuz anlayış için teşekkür ederiz. Vodafone hattınız ile ilgili her konuda bize http://www.vodafone.com.tr/YardimDestek/bize_ulasin.php?default_id=destek-bizeulasin Bize Ulaşın linkinden, 542 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Vodafone Bilgi ve İletişim Hizmetleri A.Ş.”

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler