31 Mayıs 2013

Vodafone Yanlışlıkla Oyun Satın Aldım İptal Etmek İstiyorum!

Cep telefonundan onay işlemi yapılmadan cep telefonuma gelen Telefonumun bir tuşuna bastığımda yanlışlıkla oyun satın aldığımı öğrendim. 12 TL borcum olduğunu söyleyen bir mesaj geldi ve ben bu mesaja kesinlikle onay vermedim abone iptal yazıp 2977 gönderdim. Mobiloyuncu/Hıpır aboneliğiniz bulunmamaktadır diyor fakat iptal oldu diye birşey demiyor yardım olur musunuz aboneliğim varsa iptalini rica ederim. Yoksa hattımı iptal ettirmek zorunda kalacağım.

Şafak 8.827 Okunma

Cevaplar

  • Şafak03 Haziran 2013

    vermiş olduğunuz cevapta 5 farklı onay aşamasından geçildiği belirtilmektedir. bu aşamaların neler olduğunu tarafıma bildirmenizi rica ederim çünkü ben herhangi bir onay vermediğim halde oyunu satın almış bulunmaktayım. bu tetrismania oyun için vermiş olduğumu idda ettiğiniz 5 onayın tarafıma neşikillde verildiğinin belirtilmesini rica ederim. hiçbir mesaja evet onaylıyorum yazıp göndermedim.

  • Vodafone Temsilcisi03 Haziran 2013

    Değerli Abonemiz, sikayetvar.com sitesi kanalı ile ilettiğiniz bildiriminize istinaden gerekli kontrollerin sağlandığını belirtmek isteriz. 539581xxxx numaralı hattınızda 2977 Başarı servisine ait abonelik bulunmamaktadır. Samsung cep telefonunuzun içerisinde yer alan demo oyunlardan Tetrismania isimli oyunu 28.05.2013 tarihinde saat 17:41'da 3 dakika oynadıktan sonra oyun üzerinden 5 farklı onay aşamasından geçerek oyunun tam sürüm şifresini satın almış olduğunuzu iletmek isteriz. Hattınız üzerinden 12 TL'lik bir tutar daha alınarak işlemleri tamamlanacaktır.Yeni bir içerik satın almadığı takdirde devam eden ücretlendirmeniz olmayacağını iletmek isteriz. Vodafone hattınız ile ilgili her konuda bize http://www.vodafone.com.tr/YardimDestek/bize_ulasin.php?default_id=destek-bizeulasin Bize Ulaşın linkinden, 542 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Vodafone Bilgi ve İletişim Hizmetleri A.Ş.

  • Vodafone Temsilcisi31 Mayıs 2013

    Değerli Abonemiz, Sizlerden gelen her bildirim titizlikle değerlendirilmekte olup, iletmiş olduğunuz şikayetiniz detaylı inceleme için ilgili birimle paylaşılmıştır. Konu takip edilerek, sonuca yönelik geri dönüş tarafınıza en kısa sürede gerçekleştirilecektir. Göstermiş olduğunuz anlayış için teşekkür ederiz. Vodafone hattınız ile ilgili her konuda bize http://www.vodafone.com.tr/YardimDestek/bize_ulasin.php?default_id=destek-bizeulasin Bize Ulaşın linkinden, 542 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Vodafone Bilgi ve İletişim Hizmetleri A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön