Vodafone ile ilgili
Şikayetin Durumu
  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

İlker sonuçtan çok memnun

  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

Vodafone Tarifeniz Bitiyor ve Taahhüdünüz Yok Yalanı

405
İlker
İlker 22 Mart 12:29
Çözüldü
İlker'in Teşekkür Mesajı
“Firma yetkilisi tarafından arandım. Kampanya biriminin yanlış bilgi verdiğini ve tarifenin Kasım ayında son bulacağını belirtiler. Geri dönüş ve bilgilendirme için teşekkür ederim.”
Vodafone Tarifeniz Bitiyor ve Taahhüdünüz Yok Yalanı
Vodafone Tarifeniz Bitiyor ve Taahhüdünüz Yok Yalanı

Vodafone kampanya merkezinden aranarak. Taahhüt verdiğim tarifenin 2. Dönemi 5. Ayında olduğum halde herhangi bir taahhüdüm olmadığını bu sebeple taahhüt vermem gerektiğini söylediler. Benim taahhüdüm 60,18 TL ve vergisi de 9,43 TL dir. Buna rağmen taahhüdüm olmadığı tarifemin iptal olacağı ve daha fazla ücret ödeyeceğim için yeni taahhüt vermem gerektiğini söyle ismi E** olan hanımefendi. Vodafone bunu bana belki 5. Defa yapıyor. Daha önce 3 kere tarifemin bitmesine 3 ay kala arayıp daha pahalı tarifeye geçirdiler. 2 kere de aynı şekilde yapmaya çalıştılar ben de 2. Dönemden devam edeceğimi bildirdim. 

Şimdi de yöntem değiştirmişler taahhüdünüz yok o sebeple tarifeniz iptal olacak yeni taahhüt verin yalanını söylüyorlar. Bu resmen insanları yanıltmaktır. Vodafone fiyatların yükselmesi nedeniyle insanların aklını böyle çelmeye çalışıyor. Vodafone yetkililerinin beni arayıp durumu düzelmesini talep ediyorum. Yok düzeltilmiyorsa kendi üzerime olan bütün hatlarımı taşıyacağım. İnsan 15-16 senelik müşterisine bunu yapar mı?

Vodafone Logo
Vodafone22 Mart 15:19
Vodafone Logo
Vodafone23 Mart 10:42
İlker
İlker23 Mart 10:45

Firma yetkilisi tarafından arandım. Kampanya biriminin yanlış bilgi verdiğini ve tarifenin Kasım ayında son bulacağını belirtiler. Geri dönüş ve bilgilendirme için teşekkür ederim.

  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

Benzer Şikayetler

profile
1.041
2 hafta önce

Vodafone Tarafımca Yapılan İşlemlerin Saptırılması

Vodafone faturalı hattımı eski tabirle faturasız hatta çevirmek için müşteri hizmetlerini aradım bir kadın temsilciye bağladılar temsilci ile görüşmem şu şekilde oldu: -merhabalar kolaylıklar dilerim hattımı kontörlü hattına çevirmek istiyorum. Temsilci: güvenlik doğrulaması için doğum tarihimi ve d...

profile
67
25 Mart
profile
Oğuz'un Teşekkür Mesajı
  • 28 Mart 14:40

“Sorunumu çözüldü. Teşekkür ediyorum. Umarım benzer durumlar bir daha yaşanmaz. Sevgiler ve selamlar.”

Vodafone Vaat Edilen Sözün Tutulmaması.

Vodafone red 25 Ultra tarifesine geçmem için Vodafone yanımda uygulamasından sürekli davet alıyordum. Kampanya bana uygun geldi. Üstelik her ay 25 GB ...

profile
287
22 Mart

Vodafone Aynı Tarifede Kalma Şartıyla Taahhüt Verememe

Önceki senelerde Vodafone Uyumlu tarifesine hattımı taşımıştım. 12 aylık kampanya dönemi bitti. Tarifem aynı kalmak şartıyla tekrar bir sene taahhüt vermek istedim. Ne müşteri hizmetleri ne de Vodafone yanımda da bu opsiyon tarafıma sunulmadı. Şu an tarifemi taahhütsüz haliyle kullanmaya başladığım ...

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

1 Yorum

Tülay
Tülay
 

Bu ara çok var bana ve eşime de geldi aynı yalan yanlış bilgilendirme telefonları. Satış ekipleri taahhüt bitmeden bitti diye arayıp çok daha pahalı paketlerden yeni taahhüt bağlamaya çalışıyorlar!