Vodafone Tarifem Ve Yıllık Sözleşme Hakkında

Pınar Pınar1 hafta önce

Öncelikle bir seneden fazla Vodafone kullanıcısıyım. Faturalarım gününde ödenir. Bir yıllık sözleşmem bittiği zaman benim bütçeme uygun bi tarife uygulanamadı. Şu an 85'den aşağı fatura ödemiyorum. 49 TL olan faturam iki katı oldu. Kendi tarifemi 47 TL'den verebiliriz diyorsunuz fakat onun içinde düşünme zamanı bırakmıyorsunuz. İnsanları yüksek fiyata mecbur bırakıyorsunuz bu da hak değildir. 

Vodafone geçerken her şey çok ilgili fakat mevcut müşteriye gelince hiçbir şey yok siz müşterilerinizi tutmak yerine elinizden kaçırmayı tercih ediyorsunuz. Eski bir iletişim çalışanı olarak müşteri hizmetlerinin üslubu hiç hoş değil. Müşteri memnuniyeti 0. Başka operatöre geçmeyi de düşünüyorum. Ayrıca 542 hiç bir şekilde bağlanamıyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Pınar 5 gün önce

Gerekli koşullarınız nedir başka operatöre geçiş yapıp sonra tekrar size gelmek mi? Müşteri kazanmak için kampanya yapıp mevcüt müşteriye hiçbir şekilde destek olmamak mı? Madem hiçbir şekilde yardımcı olunmuyor aynı ücreti öderim gerekirse daha fazla öderim başka operatöre geçiş sağlarım hiç değilse müşteriyle nasıl irtibat kuracaklarını biliyorlar ve ellerinden geleni yapıyorlar. Vodafone gerçekten bizi hayal kırıklığına uğrattı hiç kimse önermiyorum.

Vodafone Logo Vodafone 1 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Şikayetiniz ile ilgili olarak incelemeler sağlanmıştır. Mevcut kampanyalarımızdan gerekli koşulların sağlanması durumunda yararlanabilirsiniz. Hattınız ile ilgili tüm ayrıntılara; kampanya, tarife bilgilerine web sitemiz www.vodafone.com.tr ve Vodafone Yanımda Uygulaması üzerinden ulaşabilirsiniz. https://www.vodafone.com.tr https://online.vodafone.com.tr/yanimda/#/giris Her zaman sizlerin memnuniyeti için çalışıyoruz. Yeni ve avantajlı tarifelerimizle sizlerle olmaya devam edeceğiz. Dilerseniz Vodafone hakkında görüş, öneri ve taleplerinizi 542 ve ya 05425420000 Müşteri Hizmetlerinden bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Vodafone Müşteri Hizmetleri

Vodafone Logo Vodafone 1 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Vodafone’a göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. En kısa sürede sizinle irtibata geçilecektir. Dilerseniz Vodafone hakkında görüş, öneri ve taleplerinizi 542 ya da 05425420000 Müşteri Hizmetlerinden bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla Vodafone Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler