Vodafone Tarife Değişikliği Ve Mağduriyet!

Yiğit Yiğit24 Eylül 14:31

Vodafone tarafından eski tarifemin süresinin dolmasının yaklaşması sebebi ile ağustos ayında bana yeni bir tarife (Red 15 GB + sosyal pass/iletişim pass/müzik pass) önerdiler. Ve ben bu öneriyi kabul ettim. Aradan bir ay geçmeden, 12 Eylül tarihinde yine Vodafone tarafından arandım. Vodafone' daki 5. Yılım dolayısıyla bana özel bir tarife (Red 25 GB + sosyal pass/iiletişim pass/müzik pass) sundular. 

Ve fiyatı geçmiş olduğum tarifen daha uygun idi. Dolayısıyla bende kabul ettim. Geçiş işleminden sonra Vodafone Yanımda uygulamasından baktığımda hattımda sadece iiletişim pass 'ın tanımlı olduğu gördüm. Ayrıca geçiş işlemi sebebi ile hat kesim tarihi baz alınarak, 27 gün önceki tarifemin interneti, 3 gün yeni tarifemin internet oranı kadar internetim olduğunu öğrendim. Verilen 3 günlük internet hakkımı doldurduğum için aşım ücreti ödedim. Ama önceki tarifemde kullanmadığım ve hakkım olan internet kotası yandı.

Yaşamış olduğum bu sorunu Vodafone bildirdim. Kendileri geri dönüş yaparak benim haklı olduğumu, müşteri hizmetlerinin hatalı yönlendirme yaptığını kabul ettiler. Ve eski tarifeme tekrar geçirdiler. Bu arada cayma ücreti de çıkabilir. Tekrar arayın dediler. Hem fazla ücret ödüyorum. Hem de 100 kez tekrar arıyorum.

 

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler