Vodafone ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Vodafone Talebim Olmamasına Rağmen Tarife Değişikliği Yapılması

1.423görüntüleme
Fatih
Fatih 28 Kasım 2020 18:01

28.11.2020 tarihinde Vodafone müşteri hizmetleri ile yaptığım görüşmede müşteri temsilcisi tarafından bilgi istediğim hususta bilgi paylaşımı yapılması haricinde geçiş yapabileceğim başkaca tarifeler olduğu da tarafıma ifade edilmiştir. Ancak, müşteri temsilcisine bilgi almak için aradığımı; başka bir tarifeye geçmeyeceğimi özellikle açıkladım. Buna rağmen, söz konusu görüşmenin biter bitmez Vodafone tarafından "Kaçmaz Midi" tarifesine geçişimin tamamlandığına dair bir SMS şahsıma ait numaraya gönderilmiştir.

Vodafone herhangi bir tarife değişikliği talebim olmamasına karşın, tarifemi haksız olarak değiştirmiştir.

Vodafone tarafından söz konusu haksız ve hukuka aykırı olarak gerçekleştirilen tarife değişikliğinin iptal edilmesini; eski tarifem olan "İnterneti Bol Large" tarifemin hattıma tanımlanmasını firmadan talep ederim.

Fatih
Fatih28 Kasım 2020 20:30

Tarife değişikliği talep etmeme rağmen ve 28.11.2020 tarihinde telefon görüşmesi ile müşteri hizmetlerinden işlemin düzeltilmesini talep etmeme rağmen Vodafone tarafından "... Tarife değişikliğinde bir problem olmadığı tespit edilmiştir." şeklinde bir mesaj gönderilmiştir. Bunun dışında tekrardan müşteri hizmetlerini arayıp işlem yapacağım telefon numaramı defalarca doğru girmeme rağmen yanlış numara tuşladığım ifade edilmektedir. Bu şekilde iletişim kurulması da engellenmektedir. Talebimin tekrar değerlendirilmesini talep ederim.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler