Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
5
Çözüldü

Vodafone Taahhüt Sonrası Tarife Karmaşası Ve Mağduriyet

Halil
09 Mayıs 10:15
223
Halil'in Teşekkür Mesajı
“Müşteri temsilcisinden almış olduğum yanlış teklifi düzelttiler ve mağduriyetimi gidermek adına ortak anlaşma sağlanarak yeni tarife geçişi sağladılar. Yoğun çalışma şartlarında oluşan ufak tefek hatalar olabilir önemli olan müşteri mağdur edilmeden sorunun çözülmesi. Bu konuda Vodafone ailesini bir kez daha tebrik ederim. Teşekkürler...”

Vodafone 5312****81 numaralı faturalı hattımın tarife taahhüt süresi dolmasına istinaden müşteri hizmetlerini 08.05.2024 saat 13:45'te tarife değişikliği için aradım. Müşteri temsilcisinin bana sunmuş olduğu 24 ay sabit fiyat garantisi, durma ve devretme özelliği bulunan 6GB internet, 750 dakika, 250 SMS ve 24 ay boyunca tarifeme ek +5GB hediye internet paketi, TKÜ ücreti dahil 160 ₺ olan yeni tarife detaylarını üzerine basa basa 3 kez tekrar ve teyit ederek onayladım. Yeni tarifemin ayın 15'inde yürürlüğe gireceğini, fatura kesim tarihinin her ayın 15'inde olduğunu belirterek görüşmeyi sonlandırdım. Akşam saatlerinde müşteri hizmetlerini tekrar aradığımda ise yeni tarifemin bilgim ve rızam olmadan 12 ay süreli 6GB internet, 750 dakika, 250 SMS olarak değiştirildiğini ve tarifenin yürürlüğe girdiğini, yeni faturamın oluşturulduğunu öğrendim. İptal ettirmek istediğim takdirde tarafıma cayma bedeli yansıtılacağı bilgisini aldım. Benim onayım ve rızam olmadan yapılan bu değişikliklerden ötürü şikayetçiyim. Sorunun düzeltilmediği durumunda Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuruda bulunarak şikayetçi olacağımı belirtmekteyim. Şikayetimin ve sorunumun en kısa zamanda çözüme kavuşmasını talep ediyorum.

09 Mayıs 11:06 (Şikayetten 51 dakika sonra)
Halil
09 Mayıs 23:07

En kısa zaman da cevabınızı bekliyorum

10 Mayıs 15:27
Halil
10 Mayıs 15:46

Müşteri temsilcisinden almış olduğum yanlış teklifi düzelttiler ve mağduriyetimi gidermek adına ortak anlaşma sağlanarak yeni tarife geçişi sağladılar. Yoğun çalışma şartlarında oluşan ufak tefek hatalar olabilir önemli olan müşteri mağdur edilmeden sorunun çözülmesi. Bu konuda Vodafone ailesini bir kez daha tebrik ederim. Teşekkürler...

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Vodafone Tarife Değişikliği Şikayetleri

5
Çözüldü

Vodafone Tarife Yalanı, Göz Boyama

Muzaffer
03 Aralık 2023 20:00
406
"Sorunumu şikayet var a ilettikten 10 dakika sonra arandım. Ek 3gb interneti hattıma tanımlayacaklarını söylediler. Vodafone a hızlı çözümü ve ilgisi için teşekkür ederim"
Vodafone Tarife Yalanı, Göz Boyama
Benzer Şikayet Yaz