20 Mayıs 2014

Vodafone Sorulmadan Tarife Değişikliği Yapıldı!

Operatörden taahhütlü olarak telefon aldım ve telefonu aldığım zaman kullandığım tarifeyi ( cep net paketi ve dakikalar ) yaklaşık iki buçuk yıldır kullanmaktaydım. Vodafone müşteri hizmetlerini başka bir tarife hakkında bilgi edinmek için aradım ve konuştuğum görevli benim herhangi bir onayım olmadan, tarifemi bilgi aldığım tarife olarak değiştirdi.

Daha sonra arayıp itiraz ettiğimde yanlış anlaşılma olduğunu ve düzeltileceğini söylediler fakat cep net paketim geri gelmedi. Bunun için tekrar aradığımda ise görüştüğüm bayana şikayetimi ilettim fakat kullanmaması gereken bir üslup ile konuşup daha sonra suratıma telefonu kapattı. Ve şikayetlerim ciddiye alınıp geri dönüş sağlanmadı.

Selin 252 Okunma

Cevaplar

  • Vodafone Temsilcisi20 Mayıs 2014

    "Değerli Abonemiz, sikayetvar.com sitesi kanalı ile tarafımıza ulaşan bildiriminiz incelenmiş olup, 20.05.2014 tarihinde tarafınıza geri dönüş yapılarak, gerçekleştirilen sözlü görüşmede, hattınız ve talebiniz hakkında karşılıklı bilgi alışverişinde bulunulmuştur. Saygılarımızla, Vodafone Bilgi ve İletişim Hizmetleri A.Ş."

  • Vodafone Temsilcisi20 Mayıs 2014

    Değerli Abonemiz, Sizlerden gelen her bildirim titizlikle değerlendirilmekte olup, iletmiş olduğunuz şikayetiniz detaylı inceleme için ilgili birimle paylaşılmıştır. Konu takip edilerek, sonuca yönelik geri dönüş tarafınıza en kısa sürede gerçekleştirilecektir. Göstermiş olduğunuz anlayış için teşekkür ederiz. Vodafone hattınız ile ilgili her konuda bize http://www.vodafone.com.tr/YardimDestek/bize_ulasin.php?default_id=destek-bizeulasin Bize Ulaşın linkinden, 542 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Vodafone Bilgi ve İletişim Hizmetleri A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön