Vodafone Paket İtirazı Ve Hatalı Bilgi Verilmesi

Volkan Volkan2 gün önce

Ocak ayı itibari ile annemin hattını Vodafone internet kampanyalarından 5+5+2 GB olarak toplamda 12 GB kampanyasını hat taşıma yolu ile seçip geçişimi yaptım. Vodafone'da il 15 günlük iken Vodafone yanında uygulamasında kampanyamı sorguladığımda 5+2 GB paket hakimin olduğunu gördüm 23.002.2020 tarihli müşteri hizmetlerini 23:08 itibari ile aradım s*** hanımla görüştüm. Kampanyamı kendisine ilettiğimde bana evet 12 GB internet hakkımın olduğunu iletti ve aylık faturamın 23 TL civarında olduğunu söylediler. Ben kendisine uygulamada 7 GB gördüğümü belirtince güncellemeden kaynaklı kalan 5gb hakkımın görünmediğini ama kendilerinin gördüğünü belirtiler ve 7 GB üzeri 12 GB kadar kısmının faturaya yansıtılmayacağını belirtti. 

Daha sonra faturam kesilince 7 GB üzerinin faturalandırılması ile faturamı 56 TL kestiler. Ve 13.03. 2020 tarihli 22:30 itibari ile müşteri hizmetlerini itiraz için aradım o*** bey ile görüştüm. Kendisi bana bu konu ile ilgili şikayet kaydımı açılmasını sağlayarak en geç 2 gün içerinde dönüş yapılacağını söyledi ve 24.003.2020 tarihine kadar beklememe rağmen tarafıma herhangi bir arama yapılmadığı için müşteri hizmetlerini 16:35 itibari ile aradım müşteri temsilcisine arama olmadığı için şikayetim ile ilgili bilgi istediğimde şikayetimin çözüldüğünü tarafıma bildirdiler. 

Ben kendilerine herhangi bir arama yapılmadığını belirtince şikayet kaydımın içeriğini paylaştılar. 23.02.2020 tarihli dinlenen çağrım da bana kampanyanın bilginin 7 GB olduğunun bilginin verildiği ve görüşmede ücret ve asımla ilgili bir bilgi verilmediğini ve haksız bulunduğumu tarafıma bildirdiler. Görüşmeleri usulsüz dinlemekteler. Bu konu ile ilgili BTK kadar başvuruda yaptım.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler