27 Şubat 2014
Yorum Yap
#2319362

Vodafone Online Mesaj Servisi Dönüş Yapmıyor!

Online self serviste bize ulaşın diye bir bölüm yapılmış. Mantık güzel. Ancak orası süs diye konulmuş olabilir ya da reklam olsun diye. Ben bir konu hakkında 2 hafta içinde 3 farklı form atmama rağmen hala geri dönüş yapılmadı. Eğer geri dönüş yapılmayacaksa orada öyle bir sistem koymanızın ne anlamı var acaba? Ayrıca şu anda sistem çalışmıyor ve geri dönüş yapılmayacaktır diye de bir ibare yok. Bunu çağrı merkezine de söylememe rağmen hala geri dönüş olmadı.

Mustafa 46 Okunma

Cevaplar

  • Mustafa03 Mart 2014

    Hala dönüş yapılmıyor. İnşallah Sistemlerini kaldırırlarda, aboneleri yanlış yönlendirmezler.

  • Vodafone Temsilcisi27 Şubat 2014

    """Değerli Abonemiz, sikayetvar.com sitesi kanalı ile tarafımıza ulaşan bildiriminiz incelenmiş olup, 27.02.2014 tarihinde tarafınıza geri dönüş yapılarak, gerçekleştirilen sözlü görüşmede, hattınız ve talebiniz hakkında karşılıklı bilgi alışverişinde bulunulmuştur. Vodafone hattınız ile ilgili her konuda bize 542 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz Saygılarımızla, Vodafone Bilgi ve İletişim Hizmetleri A.Ş."" "

  • Vodafone Temsilcisi27 Şubat 2014

    " Değerli Abonemiz, Sizlerden gelen her bildirim titizlikle değerlendirilmekte olup, iletmiş olduğunuz şikayetiniz detaylı inceleme için ilgili birimle paylaşılmıştır. Konu takip edilerek, sonuca yönelik geri dönüş tarafınıza en kısa sürede gerçekleştirilecektir. Göstermiş olduğunuz anlayış için teşekkür ederiz. Vodafone hattınız ile ilgili her konuda bize 542 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz Saygılarımızla, Vodafone Bilgi ve İletişim Hizmetleri A.Ş."

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler