11 Şubat
Yorum Yap
#11568842

Vodafone Müşteri Temsilcileri Bilgisizliği!

Ekim ayında telefonuma istemeden ek paket geldi müşteri temsilcileri bu paketi kullanmayın size diğer ayda iadesini yapıyoruz dedi kasım ayında yine paket geldi ve ekim ayının iadesi oldu müşteri temsilcisini aradım tekrar aralık ayında kasım ayının iadesini yapalım dediler. Ben de Okey dedim çünkü fatura çıkmalıymış ama iade olmadı mesaj gelmesine rağmen ben de aradım aralıkta ocakta yapacağız dediler. Ocak faturası geldi olmadı ocakta aradım tamam efendim sizin müşteri memnuniyetiniz adına yaparız 10 TL'lik indirim dediler ok dedim.


Gel gör ki o 10 lirayı borç olarak girmişler ben bunu fark ettim ve geri aradım dedim ki 10 TL'lik indirim yapıyorsunuz diye borç girmişsiniz arkadaşım yanlışlık yapmış dediler. Ben size bunun indirimini hemen yapıyorum dediler ben de iyi zaten yanlışı siz yapmışsınız zaten yapacaksınız ama o diğer 10 lira havaya mı uçtu hani indirim yapacaktınız dedim ben size 10 liralık yaptım indirim zaten dediler. Zaten yapacaksın saçma sapan bir şekilde sistem veya çalışan hatası olarak 10 lira ekstra borç vermişsin mantıklı olan 20 lira indirim yapman yok benimle 30 dakika ben sizi anlıyorum olarak konuştu ben de ses kayıtlarının dinlenmesini istiyorum dedim çünkü işi asla çözüme kavuşturamadı.


Şaka gibi ya adamlar hem 10 liramı alıp hem de bir şey olmamış gibi onun iadesini yapalım diyor. Elbet hata olabilir ne güzel sistem hatası bulmuş olduk biz özür dileriz demiyorlar. Yani anlayacağınız ben bu ay başka bir hatta geçiyorum. Vodafone pişmanlıktır müşteri temsilcilerinin aklı bir karış havada bilgi eksikliği iş bitirmeme memnuniyetsiz bir hat taahhüt boyunca zaten çektiğim sorunlar da cabası.

Tuğçe Tuğçe 302 Okunma Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler