Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Vodafone Mart Ayında 2 Fatura Aldı, Fazla Aldığı Tutarı Ödemiyor

profile
Dilan
08 Mayıs 2023
114

15 Mart 2023 Vodafone uygulamasından 203,50 tutarındaki faturamı ödedim. Ayrıca bankada otomatik ödeme talimatım olduğu için bir de hesabımdan yine 203.50 tutarı kesildi. 2 ödeme alındı. Bunun için 17 Mart 2023 tarihinde Vodafone müşteri hizmetlerini aradım. Verdikleri linkten alacak takibi başlattım. Alacak miktarım gözüküyordu. IBAN bilgisi yazıp onayladım. 7-15 iş günü içerisinde hesabıma paranın yatırılacağı söylendi. Dedikleri iş süresi bitince tekrar aradım. Sistemde sonuçlanmış gözüküyor. En kısa sürede hesabınıza yatacak dendi. Para hesabıma yatmadı. Tekrar aradım Nisan faturanız çıkmış Ancak Mayıs faturası almayacağız sizden dediler. Mayıs faturam da çıktı. İşin özü Vodafone 2 ayrı ödeme aldığı faturamın tutarına hala hesabıma yatırmadı. Müşteri hizmetlerindekiler de oyalıyorlar. Böyle kötü bir sistem görmedim. 203,50 tutarını yatıramıyorlar.

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Vodafone Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 8 sa 29 dk
Vodafone Logo
10 Mayıs 2023 15:44
Vodafone Logo
10 Mayıs 2023 15:52
Dilan
Dilan
10 Mayıs 2023 16:10

Sadece görüşme sağlandı. 7 iş gününde ödeneceği söylendi. Yani para daha hesabıma yatmadı. Çözüme ulaşan bir durum yok. Param hesabıma yattığı zaman çözüme ulaşacak.

Dilan
Dilan
10 Mayıs 2023 16:13

Otomatik mesaj yollamanıza da gerek yok. Bundan sonra kampanyalarınızla ilgili aradığınıza dinlemeyip kapatacağım. 31 Aralık da kampanya sürem bitiyor. Turkcell ya da Türk Telekom'a geçeceğim.

Benzer Şikayetler

Vodafone Faturam Çok Yüksek Geldi

profile
Ebru
20 saat önce
133

Senelerdir Vodafone müşterisiyim. Tarifemin taahhüdü bittiğinde bana sorulmadan yeni bir tarifeye geçirilmiş ve yüksek bir meblağ ile 185 TL fatura öderken 345 TL'ye yükselmiştir. Hattımı taşıyacağım. Üzerimdeki tüm hatları, bana sorulmadan yapılan bu işleme karşı taşıyacağımdan emin olabilirsiniz.

Vodafone Ölüm Sonrası Devir Sorunu

profile
Gökhan
2 gün önce
107

Babam M***** ç. Üstüne olan 5428****64 numaralı hattı kendi üzerime devir aldım. Bu devir sonrası 584.5 TL fatura çıkmıştır. Gerekli yerlerle konuştuğumda ölüm sonrası devir olduğu için 500 TL devir ücreti alınmayacağı benim 84.5 Tl Vodafone'un IBAN'ına gönderince faturanın ödenmiştir olarak kapatıl...

Vodafone Tarifeleri Ve Çalışanlarının İş Bilmezliği

profile
Sibel
2 gün önce
178

Vodafone tarifem biteceği için 15 aralıkta müşteri hizmetlerini aradım. Bana özel bir teklif sunulmadığını bu sebeple tarifeme benzer bir tarife talep ettiğimi belirttim. Bana sabit bir tarife sundu 235 TL fakat size özel tarife sunulmasına daha süre var 1 ay sonra sözleşmeniz bitiyor dedi. Beklemem...

Vodafone Kullanmadığım Ve Faturasıza Geçen Hattıma Ödeme Çıkartıyor

profile
Murat
2 gün önce
116

Bundan iki üç ay önce faturalı hattımı faturasıza çevirmek için müşteri temsilcisi ile telefonda görüştüm. Faturamı da ödedim, hiç borcum kalmadı. Müşteri temsilcisi de borcumun olmadığını teyit edip hattımın faturasıza çevrildiğini söyledi ve kullanmaya başladım. Bir ay sonra bana 660-670 TL civarı...

Vodafone Sebepsiz Fatura Kesimi

profile
Emre
2 gün önce
143

Faturalı hattan faturasız hatta geçiş yaptım ve başvurunun kabulü geciktiği için tarifem yenilenmiş ve ücret kesilmişti. Müşteri hizmetleri tarafından faturasız hatta geçiş yaptığımda bunu belirtmiştim, hiçbir ödeme yapmayacağım denilmişti; ancak bugün 161 TL'lik bir fatura bilgisi geldi. 0546***012...

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Vodafone Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 8 sa 29 dk
Benzer Şikayet Yaz