Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
5
Çözüldü

Vodafone Keyfi Bir Şekilde Bilgilendirme Yapmadan Tarifemi Değiştirdi!

Yaşar
27 Nisan 21:50
264
Yaşar'ın Teşekkür Mesajı
“Buraya şikayetimi yazdıktan sadece 1 gün sonra tarafıma Vodafone müşteri hizmetleri ulaştı ve yaşadığım mağduriyeti çözmek adına sunabilecekleri en uygun tarifeyi sundular, yaşadığım haksız süreç için üzgünlüklerini ifade ettiler. Sonuç olarak hem benimle olan konuşmaları hem de bana sundukları çözüm yöntemi beni mutlu etmeye yetti. Vodafone şirketine ve bana ulaşıp sorunu çözen temsilciye teşekkür ediyorum.”

Uzun süredir Vodafone faturalı hat kullanıcısıyım. "Uyumlu genç 15" isimli tarifenizi kullanmaya devam ederken 27.04.2024 15:03 saatinde Vodafone tarafından "değerli müşterimiz, mevcut tarifeniz Uyumlu Tarifem 4GB Paketi olarak güncellenmiştir. Tarifenizle ilgili detaylara ve kalan kullanımlarınıza yanımda üzerinden ulaşabilirsiniz: vfss://app B003" içeriği yer alan bir SMS aldım. Daha sonrasında Vodafone Yanımda uygulamasına giriş yaptığımda önceden kullanmış olduğum paketteki 15 GB interneti 4 GB a düşürdüğünüzü ve ödemekte olduğum faturamı da 2 katına çıkardığınızı gördüm. Ve bunu hiçbir şekilde bilgilendirmeden kafanıza göre yaptınız. Öncesinde şu tarihte tarifeniz güncellenecek değişecek, veya bana sesli bir şekilde ulaşıp tarifenizi güncelleyeceğiz gibi bir dönütte bulunmadan bana sormadan tarifemi keyfi bir şekilde değiştirdiniz. Tüm bu süreç yaşandıktan sonra yeni tarifelere bakmak istediğimde ise karşıma çıkan durum daha da şaşırmama sebep oldu. Geçebileceğim tarifeler menünüze girdiğimde "27 Mayıs 2024 Pazartesi tarihinden itibaren tarife değişikliği yapabilirsiniz. Tarife değişikliği 30 gün içerisinde bir kere yapılabilmektedir." Uyarısıyla karşılaştım. Ben herhangi bir tarife değişikliği yapmadım. Siz keyfi bir şekilde benim tarifemi bana hiç sormadan değiştirdiniz. Aciliyetle bana bir çözüm sunmanızı bekliyorum. Tarifelerde değişiklik yapma hakkınızı saklı tutuyor olabilirsiniz. Ancak benim kullandığım/kullanacağım tarifeyi bana sormadan belirlemeye hakkınız yok. Mağduriyetimin giderilmesini talep ediyorum.

Vodafone Keyfi Bir Şekilde Bilgilendirme Yapmadan Tarifemi Değiştirdi!
27 Nisan 22:23 (Şikayetten 33 dakika sonra)
28 Nisan 15:00
Yaşar
28 Nisan 15:02

Buraya şikayetimi yazdıktan sadece 1 gün sonra tarafıma Vodafone müşteri hizmetleri ulaştı ve yaşadığım mağduriyeti çözmek adına sunabilecekleri en uygun tarifeyi sundular, yaşadığım haksız süreç için üzgünlüklerini ifade ettiler. Sonuç olarak hem benimle olan konuşmaları hem de bana sundukları çözüm yöntemi beni mutlu etmeye yetti. Vodafone şirketine ve bana ulaşıp sorunu çözen temsilciye teşekkür ediyorum.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Vodafone Tarife Değişikliği Şikayetleri

Vodafone Fatura Paket Zammı

Mehmet
27 Mart 16:19
955

Vodafone Tarife Değişikliğini Onayladığım Halde Geçiş Yapılmamış

Abbas
17 Haziran 00:32
68

Vodafone'dan Beklenmedik Fatura Şoku

Tayyip
16 Haziran 10:28
59
Vodafone'dan Beklenmedik Fatura Şoku
Vodafone'dan Beklenmedik Fatura Şoku

Vodafone Taahhüt Bitişi Sonrası Şok Fiyatlar

Sinan
16 Haziran 01:55
115
Tüm Vodafone Tarife Değişikliği Şikayetlerini Gör
Benzer Şikayet Yaz