Vodafone Kesintiler Paket Yenileme Talebine Olumlu Ya Da Olumsuz Cevap Alamam

Ahmet Ahmet23 Ekim 15:24

27 Eylül'de Vodafone operatörüne numaramı taşıdım Gani XL tarifesini kullanıyorum 3000 dakika kullanımım dolduğunda uygulama üzerinden doldur Gani 3000 ek paketin tanımlanması için talep oluşturdum uygulama üzerinden tanımlandığı görünüyordu ekstradan 10 GB hediye geldi ben tanımlandığını düşünerek kullanıma başladım ve lira üzerinden kesintiler gerçekleşti süreçle ilgili kayıt oluşturdum 24 saat içerisinde dönüş yapılacak dediler herhangi bir dönüş sağlanmadı bir daha kayıt oluşturduğum gün bir daha yükleme yapıp paketi tekrar tanımladım paketimde 261 dakika olmasına rağmen gene liralarımdan düşüm sağlandı.

23 Ekim tarihi itibariyle arma sapladığımda görüştüğüm her müşteri temsilcisi ayrı bir şey söyledi önce yapmış olduğum şikayet kaydının aradan 2 hafta geçmesine rağmen inceleme aşamasında olduğu söylendi 3 müşteri temsilcisi tarafından biri arandığım ulaşılamadığı iddiasında bulundu şu an dakikam olmasına rağmen bakiyemden kesinti yapılıyor dediğimde biri öyle bir şeyin olmadığını söyledi biri 32 TL bakiyem gözüküyor dedi. Biri 15 gözüküyor biri 10 TL bakiyeniz görünüyor dedi.

Son görüştüğüm müşteri danışmanı benim dakika kullanımımın olmadığını iddia Eti o zaman zarfında uygulama üzerinden yapılan ek paket taleplerinde sıkıntının yaşandığını talebin olarak ulaşmadığını bu sıkıntıyı sadece benim yaşamadığımı diğer müşterileriyle de aynı sıkıntıyı yaşadığını söyledi Vodafone Yanımda uygulaması sizin ürettiğiniz bir içerik ve dizin güvenceniz altında olan bir uygulama orada yaşanan sıkıntının tüketicilere mal edilmemesi gerektiği bunun adil ve yasalara uygun olmadığını söylediğimde yasal haklarımı kullanabileceğimi ve farklı bir operotöre geçiş yapabileceğimi söyledi.

 tüm kayıtlar sizde ve ayrıca bende mevcuttur konuyla ilgili pazartesi itibariyle savcılığa başvurup yapılan soygunun belgelendirmesini yaparak hakkımı arayacağımı buradan duyurur. Ben hakkımı hukuki platformda arayacağım pazartesi itibariyle de farklı bir operatöre geçeceğim.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Fatma 3 hafta önce  

    Kardeşim bir kere kredi kartından 25 TL karşılığında paket yükledimnilk yüklememde başarısız oldu sisyem hata verdi yüklenmedi diye bir uyarı gördüm ikinci yüklemde başarılı oldu ama dakikalar bir kere yüklendi ama Vodafone iki kere kesinti yaptı zal

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler