Toplam çözüm sayısı
..
Vodafone ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Vodafone Kendi Hatasını Ücret Olarak Kullanıcıdan Talep Etmesi

700görüntüleme
Semih
Semih 19 Ocak 21:51
Vodafone Kendi Hatasını Ücret Olarak Kullanıcıdan Talep Etmesi

Uzun bir süredir Vodafone operatörü kullanıcısıyım bu operatörün daha iyi hizmet sunduğunu düşünmüştüm. Ama değilmiş 17-18 Ocak tarihlerinde tarafıma internetimin bittiği vesaire gibi bilgilendirme mesajları gönderildi. Bende kontrol amaçlı olarak Vodafone Yanımda uygulamasına girerek kalan kullanımlarını sorguladım. Sorguladığımda ise hala 7gb internet göstermesinin üzerine kullanımıma devam ettim. Ara ara mesajlar gelmeye devam etti. Okudum dikkate almadım Vodafone tarafından sistematik bir hata olduğunu düşündüm ve tekrardan Vodafone Yanımda uygulamasını kullanarak internet kalan kulanım bilgilerimi sorguladığımda hala kullanabileceğim 7gb'a yakın bir internetim olduğunu görünce sistemlerde bir hata oluştuğunu düşünerek kullanımlarıma ve kullandığım sitelerin, uygulamaların harcadığı kotaya göre kullandım. 

Dün gece yine kontrol ettim ve internetimi açık bırakmadım WiFi üzerinde açık bıraktım. Bugün sabah saatlerinde faturamın 100 TL'ye yaklaştığı bilgisi verildi girip baktığımda  17-18 ocaktan bu Yana fatura alımı ile ücretlendirildiğimi öğrendim. Saat 16.30 gibi müşteri hizmetleri ile konuştum o anda Vodafone Yanımda uygulamasından tekrar sorguladığımda 0 GB göstermesi üzerine 7000 üzerinden özet yazarak mesaj gönderdim. Burda da hala 500mb olduğunu gördüm. Şimdi de Vodafone Yanımda uygulamasının yaptığı sistemsel hatayı bana ücret olarak yansıtmakta. Müşteri temsilcisi ile konuştuğumda ise bana ekran görüntüsü almam gerektiğini söyledi. Madem böyle bir durumda ekran görüntüsü alacağız önceden bilgisi verilsin. Yetkili biri ile görüşmek istediğimde de tamam aktarıyorum deyip 3 saniye sonra telefonun kendiliğinden kapanması.

3 Yorum

Mesut
Mesut20 Ocak 22:39
 

Kesinlikle aynı hatayı benim içinde yaptılar ve 30 defa 500mb 14.90 liradan hattıma yüklemişler benim birşeyden haberim yok ve bunu kabul etmiyorlar üstüne bir de yalan söylemekle suçluyorlar beni

Semih
Semih20 Ocak 22:49
 

Ya bende bir şey almadım ben öyle bir talep de vermediğim için önemsemedim mesajları aynı zamanda da Vodafone yanımda uygulaması hala internet kullanım hakkımı gösterirken bana +64 TL fatura yansıtılmış...

 1
Mesut
Mesut20 Ocak 22:58
 

Demek ki sistemlerinde bir sorun var ya da seneyi kapatırken parasal yönden geride kaldılar bunu da böyle müsterilere geçirerek çıkartmaya çalıştılar, bunun gibi daha kaç kişiye zarar verdiler göreceğiz bakalım.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler