09 Ağustos
#12404588

Vodafone İletişimin Kısıtlanması (Ödeme Talebine Rağmen)!

Vodafone hattım 07.08.2019 tarihinde kısıtlandı. Ara faturayı ödeyip açtırmak istedim ama henüz ana fatura kesilmediği için ödeme yapamayacağım söylendi.


Ana faturayı ödemeden de hattım açılmıyor. Amerika'dayım ve iletişim hakkıma erişemiyorum. Mağdur ediliyorum ve acilen aksiyon almanızı talep ediyorum. Aksi takdirde yasal haklarımı kullanacağım.

Hakan Hakan 4.454 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Vodafone Temsilcisi09 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, Şikayetiniz ile ilgili olarak gerekli işlemler tamamlanmıştır. Vodafone’a göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Dilerseniz Vodafone hakkında görüş, öneri ve taleplerinizi 542 ve ya 05425420000 Müşteri Hizmetlerinden bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Vodafone Müşteri Hizmetleri

  • Vodafone Temsilcisi09 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, Vodafone’a göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. En kısa sürede sizinle irtibata geçilecektir. Dilerseniz Vodafone hakkında görüş, öneri ve taleplerinizi 542 ya da 05425420000 Müşteri Hizmetlerinden bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla Vodafone Müşteri Hizmetleri

  • Hakan09 Ağustos

    1 GB'lik ek internet paketinde yer alan "Yurt içinde geçerlidir" ibaresi bu paketin sadece yurt içinde geçerli olduğunu net bir şekilde ifade etmiyor. Yurt dışında bulunduğum süre içinde bu ifadeyi 'yurt içinde de geçerlidir' şeklinde yorumladım ve 2 gün içinde yaklaşık 800 liralık internet aşımı sebebiyle hattım kısıtlandı. Mağduriyetimin giderilmesini ve bu ibarenin "Sadece yurt içinde geçerlidir" şeklinde düzeltilmesini talep ediyorum. 2 günlük sürede Vodafone'un yanlış paketi yüklediğim konusunda uyarı da bulunmamasını da art niyetlilik olarak görüyorum. Yasal işlemleri başlatacağım.

Ziyaretçi Yorumları