15 Şubat 2019
#11592553

Vodafone Hizmetinde  Müşteri Memnuniyetsizliği!

Hattımı 3 ay önce Vodafone saçma güzel online L tarifesine taşıdım. Hat taşıma sırasında FreeZone tarifesi olması ve yaşımın 26 da büyük olması sebebiyle kardeşimi referans göstererek işlemim gerçekleştirildi. Şu an benim üzerime olan ve annemin kullandığı hattı da Vodafone taşımak için başvurdum. Yine kardeşimi referans göstererek. Aldığım cevap soyadı değişikliği nedeniyle işlem yapılamadığı.


Sadece 3 ay önce yaptığım işlemde de soyadım farklıydı. Evlilik sebebi ile olduğunu bildirmiştim. Hiçbir sıkıntı çıkarmadan taşıma işlemim gerçekleşmişti. Hatta tarifemi beğenen kardeşimde hattını Vodafone' a taşıdı.


Şu an annemi de taşıyıp aslında müşteri kazanacak olan Vodafone bana kesinlikle böyle bir işlem gerçekleştiremiyoruz diyor. Hattımı T***'den artan fiyatları sebebiyle taşımıştım. Ama hiçbir zaman böyle bir müşteri memnuniyetsizliği yaşamamıştım.


Şu an taahhüdüm olmadığından böyle müşteri memnuniyetsizliği yaşamaktansa parasını veririm en azından bugün başka yarın başka konuşmayan T---'e tekrar geçerim kıvamına geldim.


Bu sorun çözülüp yardımcı olunmadığı takdirde fatura kesim tarihim olan ay sonundan itibaren hattımı alanında ve müşteri hassasiyetinde öncü olan T***'e taşıyacağımı bildirmek isterim. Müşteri kaybı sizler için önemli değilse dikkate bile almayın fakat yaşadığım bu durumu her tanıdığıma eşime dostuma bizzat anlatıp, sosyal olarak da paylaşacağımı bilmenizi isterim...

Çağnur Çağnur 2.443 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları